Jezioro Duś

Wojnowo, Warmińsko-mazurskie

Leży na północnych krańcach Puszczy Piskiej. Z północnego krańca jeziora wypływa strumyk odprowadzający nadmiar wody do rzeki Krutyni. W południowo-wschodniej części wpada do zbiornika wąski i płytki ciek. Okręg PZW w Olsztynie zarybia jezioro m. in. szczupakiem, jaziem.

Obrzeża zbiornika są na ogół płaskie, tylko od strony południowo-wschodniej wznoszą się dość stromo na większą wysokość. Otoczenie jeziora stanowią głównie łąki, często podmokłe. Przy północnym krańcu są mokradła i bagniska. W sąsiedztwie brzegu północno-zachodniego rozciągają się łąki i pola uprawne.

Brzegi akwenu porastają oczerety, trzcina, tatarak i inna roślinność wynurzona. Brzegi są trudno dostępne, jedynie na zboczu, od południowej strony zbiornika, brak roślinności wynurzonej. Znajduje się tam mała plaża i pomosty do cumowania łodzi. 

Na południowo wschodnim brzegu jeziora położony jest malowniczy Klasztor Filiponów w Wojnowie, zbudowany w połowie XIX wieku. Czasami na jeziorze można spotkać pływające wyspy. Ich powierzchnię w 1974 r. szacowano na około 6 ha.

 


Dane łowiska

  • Powierzchnia zbiornika: 35,5 ha
  • Głębokość maksymalna: 6 m
  • Średnia głębokość: 3 m

Występujące ryby


Opinie użytkowników
Łowiska PZW w pobliżu