Jezioro Babięty Wielkie

Dźwierzuty, Warmińsko-mazurskie

Babięty Wielkie według typologii rybackiej należą do jezior typu sielawowego. Jeśli chodzi o ichtiofaunę zbiornika, to występują w nim koregonidy, a szczególnie liczna jest sielawa. Połowy tej ryby w niektórych ostatnich latach sięgały do ponad 2000 kg rocznie. Szczególnie ważny dla tego gatunku jest dobrze natleniony hipolimnion.

Wśród drapieżników dominuje okoń i szczupak, występuje również węgorz. Wśród ryb karpiowatych dominuje płoć i leszcz, występuje również lin, ukleja i krąp. Połowy komercyjne nakierowane są głównie na sielawę oraz płoć, leszcza i okonia. Wędkarze łowią przede wszystkim okonia i płoć oraz szczupaka i leszcza. Gospodarka zarybieniowa opiera się o sieję i sielawę oraz szczupaka.

Dno jest piaszczyste i kamieniste, miejscami muliste. W miejscach, gdzie dno stromo opada, pas roślinności zanurzonej jest słabo rozwinięty. W zatokach i płytszych partiach występują łąki ramienicowe, osoka, rogatek, wywłócznik, rdestnice i moczarka.

Zbiornik ma długość prawie 5 km i szerokość na ponad 1 km. Jest to silnie wydłużone południkowo, rynnowe jezioro. Istnieje kilka cieków dopływających do Babięt Wielkich z sąsiednich jezior.

NOCLEG

Nad łowiskiem znajdziemy dwa pola biwakowe na północy akwenu, a w bezpośrednio przyległej do wody miejscowości Śledzie apartamenty i domki do wynajęcia.

ATRAKCJE

Nad łowiskiem brak jest plaż, znajdziemy jednak dzikie zejścia do wody. Istnieje połączenie ze szlakiem kajakowym po rzece Krutynia, przez sąsiednie jezioro rzeką Babant. Okoliczne szlaki kajakowe są bardzo polecane. Sprzęt wodny możemy wynająć w miejscowości Śledzie. Lasy nie zawiodą grzybiarzy.

DOJAZD

Jezioro jest trudno dostępne. Do jeziora można dojechać drogą ze Szczytna w kierunku Mrągowa, następnie w miejscowości Rańsk należy skręcić w prawo do miejscowości Jeleniewo. Jezioro będzie widoczne po lewej stronie szosy. 

Adres podany w danych kontaktowych należy do gospodarza łowiska, jakim jest Kompania Mazurska Sp. z o.o., mająca siedzibę w innym miejscu niż opisywane łowisko. Akwen znajduje się w miejscu wskazanym na mapie dojazdu.

INNE

Zakaz używania jednostek pływających z silnikami spalinowym.

Istnieje możliwość zakupu zezwoleń online.


Dane łowiska

 • Rodzaj łowiska: Komercyjne
 • Metody łowienia: Brak danych
 • Wielkość łowiska: 264 ha
 • Głębokość: śr. 23,9 m, max. 65 m
 • Ilość stanowisk: Brak danych
 • Dominująca ryba: Sielawa
 • Rekord łowiska: Brak danych

Występujące ryby


Udogodnienia / Usługi dodatkowe


Mapa łowiska

Jezioro Babięty Wielkie

Opis stanowisk

Najbliższa okolica to bory świeże i mieszane. Bezpośrednio nad brzegiem olcha i wierzba. Szuwar porasta brzegi wąskim pasem (z wyjątkiem zatok i wypłyceń), dominuje trzcina, pałka, jeżogłówka i turzyce. Linia brzegowa jest dość słabo rozwinięta.

Istnieje kilka niewielkich pomostów wędkarskich.

Wymogi

 • Obowiązkowy dzienny raport amatorskiego połowu ryb.
 • Połów ryb dozwolony dwiema wędkami zwykłymi lub jednym spinningiem.
 • Połów metodą trollingu dozwolony jedną wędką i tylko za dodatkową opłatą.
 • Zakaz połowu z użyciem jako przynęty ryb innych gatunków niż: płoć, krąp, leszcz, ukleja i okoń, ryby te nie mogą pochodzić z innego łowiska.
 • Zakaz wypuszczania z powrotem do wody złowionych ryb tzw. gatunków nierodzimych, w szczególności karasia srebrzystego i karpia.
 • Nęcenie larwami owadów i robakami z domieszką naturalnej ziemi lub gliny w objętości nieprzekraczającej 1l na dobę.
Opinie użytkowników
Łowiska komercyjne spinningowe w pobliżu