Pod względem rybackim jezioro zostało zakwalifikowane do typu linowo-szczupakowego. W jeziorze występuje silna populacja szczupaka, z ryb drapieżnych są jeszcze okoń i węgorz. Ryby karpiowate reprezentuje głównie lin, leszcz i płoć. Gospodarka zarybieniowa oparta na szczupaku. Akwen otoczony jest polami i lasami.
Dno jest wyrównane, występują łąki podwodne (ramienice, moczarka). Przez jezioro przepływa rzeka Babant, zwana również Babięcką Strugą, która doprowadza wodę z sąsiedniego jeziora. Wpada ona w północnej części zachodniego brzegu, wypływa zaś przy południowo-wschodnim krańcu.
NOCLEG
Możliwość wynajęcia pokoju lub domku u okolicznych mieszkańców, lecz nie bezpośrednio nad jeziorem. Nabliższa możliwość noclegowa to domki do wynajęcia oddalone o ok.1,3 km od łowiska.
ATRAKCJE
Wokół jeziora nie ma plaż, są jednak dzikie zejścia do wody.
DOJAZD
Od strony wsi Jeleniowo możemy dotrzeć do tego jeziora dwoma drogami polnymi biegnącymi wśród łąk, pól i lasów.
Od strony wsi Rańsk (położonego przy samej trasie Szczytno-Mrągowo), w Rańsku kierujemy się na Jeleniowo i za leśniczówką Rańsk skręcamy w pierwszą po lewej stronie drogę prowadzącą wśród przepięknych lasów do wsi Babięty. We wsi Babięty (raczej osadzie) wjedziemy na drewniany most na rzece Babant i dalej tą drogą dostaniemy się do wsi Kozłowo. Ze wsi Kozłowo dotrzemy do wsi Rybno i tam na trasę Szczytno-Mrągowo.
Nad jezioro Babięty Małe możemy dotrzeć również skręcając z trasy Szczytno-Mrągowo na wysokości osady Śledzie, gdzie wśród lasów dotrzemy do betonowego mostu na rzece Babant łączącej oba jeziora ze sobą. Do tego miejsca prowadzi również droga wsród lasów i łąk równoległa do południowego brzegu jeziora ze wsi Babięty.
Adres podany w danych kontaktowych należy do gospodarza łowiska, jakim jest Kompania Mazurska Sp. z o.o., mająca siedzibę w innym miejscu niż opisywane łowisko. Akwen znajduje się w miejscu wskazanym na mapie dojazdu.
INNE
Na jeziorze obowiązuje strefa ciszy.
Istnieje możliwość zakupu zezwoleń online.
Brzegi wysokie i strome, fragmentami zarośnięte (trzcina, sitowie). Na południu i północy lasy, a pozostałe brzegi to łąki i pola.