Zalew Wióry

Kunów, Świętokrzyskie

Zalew Wióry to zbiornik retencyjny. Znajduje się na pograniczu trzech gmin – Waśniów, Pawłów i Kunów i dwóch powiatów – ostrowieckiego i starachowickiego. Wióry rozciągają się wzdłuż dwóch rzek – Pokrzywianki i Świśliny. Od strony miejscowości Doły Biskupie znajduje się zapora o wysokości 21 metrów, której budowę zakończono w 2005 roku. W tym miejscu znajdują się najgłębsze miejsca, gdzie głębokość zbiornika wynosi nawet ponad 19 metrów. Łowisko podlega PZW Kielce.

Na Wiórach mamy szansę złowić praktycznie każdy gatunek ryby. Z bialorybu występuje przede wszystkim lin, leszcz, płoć. Ryby te połowimy feederem czy np. metoda odległościową, popularną wśród wędkarzy tu przyjeżdzających.  Jednak wielu Wióry kojarzą się głównie z drapieżnikiem – szczupakiem, sandaczem i okoniem. 

Warto dodać, że na wiórach podobnie jak w pobliskich Brodach obowiązuje zakaz stosowania zanęt. Na wodę, która liczy ponad 400 ha, to spore utrudnienie. Wybierając się nad Wióry trzeba zapoznać się z obostrzeniami jakie panują na wodach okręgu PZW Kielce.

Warto pamiętać m.in. o tym: że łowienie ze środków pływających możliwe jest dopiero od 1 czerwca i że obowiązuje zakaz łowienia ryb ze środków pływających w porze nocnej (można wędkować godzinę przed wschodem i godzinę po zachodzie słońca)  oraz metodą trollingową. Na wszystkich wodach PZW Kielce w tym na zbiorniku Brody obowiązują wymiary ochronne dla następujących gatunków ryb:  karp do 35 cm  i od 70 cm, okoń do 20 cm, szczupak do 50 cm i od 90 cm, sandacz do 50 cm i od 80 cm, lin do 30 cm. Obowiązuje również limit ilościowy leszcza wynoszący 10 sztuk.


Dane łowiska

  • Powierzchnia łowiska: 415 ha
  • Średnia głębokość: 6-8 m
  • Maksymalna głębokość: 19 m

Występujące ryby


Opinie użytkowników
Łowiska PZW w pobliżu