Jezioro Orzysz

Orzysz, Warmińsko-mazurskie

Jezioro położone na Pojezierzu Mazurskim, w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Cechą charakterystyczną tego akwenu jest duża zmienność głębokości oraz bogata roślinność, do brzegów przylegają przeważnie lasy sosnowe i świerkowe. Jest to łowisko specjalne Gospodarstwa Rybackiego PZW w Suwałkach.

Linia brzegowa o nieregularnym kształcie, charakteryzuje się licznymi zatokami o różnej wielkości oraz długimi półwyspami o wąskich cyplach, głęboko wrzynającymi się w jezioro. W części południowej jeziora znajduje się wydłużona zatoka, a długi i kręty półwysep Ameryka oddziela zbiornik od sąsiedniego Jeziora Wierzbińskiego (70 ha).

Jezioro posiada 10 wysp o łącznej powierzchni ok. 74 ha. Największa z nich to Różany Ostrów zwana również Wyspą Róż (54 ha) – połączona mostem z lądem. Druga, co do wielkości wyspa Wąskie – 12 ha powierzchni – leży w północnej części jeziora. Kolejną dużą wyspą jest wyspa Lasek – 7 ha powierzchni – także położona w północnej części jeziora, lecz przy zachodnim jego brzegu.

Jezioro łączy się z pobliskimi zbiornikami za pomocą wielu strug, cieków i kanalików. Z jeziora wypływa rzeka Orzysza, łącząca akwen z położonymi niżej jeziorami Tyrkło i Śniardwy. Przez zbiornik przechodzi szlak kajakowy.

Na łowisku obowiązują wymiary ochronne ryb gatunków:

    szczupak do 50 cm i od 80 cm,
    okoń do 18 cm i od 35 cm.

Obowiązują także limity dobowe przy wędkarskim połowie ryb następujących gatunków:

    szczupak – 1 szt.,
    okoń – 10 szt.

 


Dane łowiska

  • Powierzchnia zbiornika: 1273 ha
  • Łączna powierzchnia wysp: 72 ha
  • Maksymalna głębokość: 36 m
  • Średnia głębokość: 6,6 m

Występujące ryby


Opinie użytkowników
Łowiska PZW w pobliżu