Przejdź do treści
Likwidacja sklepu, zapraszamy na zakupy w oficjalnym sklepie Allegro Decathlon.
Likwidacja sklepu, zapraszamy na zakupy w oficjalnym sklepie Allegro Decathlon.
Wędki karpiowe do 300 zł

Wędki karpiowe do 300 zł

Wędzisko jest jednym z kluczowych elementów zestawu wędkarskiego, bez względu na to, jaką metodę wędkarską preferujemy. Wybór wędki, to bardzo często zadanie niełatwe i to z kilku powodów. Podobnie jest w wędkarstwie karpiowym, gdzie rynek jest niezwykle bogaty w produkty o bardzo dużej rozbieżności cenowej. Ale czy zawsze drogie musi oznaczać lepsze? W sklepach wędkarskich jest sporo dobrych wędek karpiowych w stosunkowo niewielkich pieniądzach, które powinny spełnić oczekiwania różnych typów wędkarzy, od tych poczatkujących, po tych już bardziej zaprawionych w bojach z „cyprinusami”. Dlatego też w tym wpisie przyjrzymy się, jakie wędki karpiowe do 300 zł są godne uwagi i które z nich warto kupić.

Oczywiście wędka wędce nierówna. Podobnie z resztą z wędkarzami i ich preferencjami odnośnie sprzętu. Wiele osób ma swoje przyzwyczajenia, czy to do parametrów wędek czy producentów, od których ciężko im odejść. Nie mniej jednak trzeba mieć na uwadze to, że karpiowanie nie jest jednolitą techniką, podobnie z resztą jak wiele innych metod wędkarskich. Dlatego też wiele firm próbuje spełnić oczekiwania wędkarzy, a niekiedy nawet samemu narzuć trendy i kierunki w łowieniu karpi. Jeśli za nasz cel obraliśmy wędkę w cenie do 300 zł to możemy być pewni, że w tym przedziale znajdziemy wędki o różnej długości. W wielu przypadkach producenci sprzętu karpiowego długość wyrażają w stopach – ft. Jedna stopa to mniej więcej 30 cm. Dlatego też najwięcej na rynku będzie modeli wędek od 6 do 13 stóp. Najbardziej uniwersalnymi kijami będą te o długości 12 ft czyli około 3.60 metra długości.

Wybierając wędkę karpiową zapewne zwrócimy uwagę na krzywą ugięcia. To parametr w dużej mierze decydujący o przeznaczeniu kija. Dzięki niemu wiemy jak bardzo możemy obciążyć wędzisko, aby między uginającą szczytówką a dolnikiem powstał kąt prosty. To także wskazówka w jaki sposób wędka będzie pracować i zachowywać się czy to przy wyrzucie, czy podczas holu. Zazwyczaj wędkarze wybierają modele między 2,5 a 3,5 lb.

O przeznaczeniu wędki karpiowej, także tej w budżecie 300 zł decyduje również wielkość przelotek. Jeśli szukamy kija „dystansowego”, to warto aby pierwsza przelotka miała nieco większa średnicę, dzięki czemu żyłka podczas rzutu nie napotyka zbyt dużego oporu.

Oto kilka modeli, które powinny spełniać oczekiwania większości wędkarzy. Oczywiście każdy ma swoje preferencje, jednak zakup, któregoś z niżej prezentowanych wędzisk karpiowych do 300 zł powinien usatysfakcjonować nawet wybrednego łowcę karpi.

Prologic C1 Alpha Carp Rod

Pierwszą propozycją jest wędzisko Prologic C1 Alpha Carp Rod 12' / 360cm 3 lb. Większości wędkarzy nie trzeba zbytnio przedstawiać tej serii wędzisk. Seria Alpha Carp to lekko zmodernizowana wersja starszych modeli C1, które doskonale przyjęły się na rynku od momentu i ukazania się. Model o długości 360 cm i 3 lb to tylko jeden z kilku w tej serii. Wędkarze mają możliwość wyboru spośród kilku długości od 300 cm (3 lb) do 390 cm (3 i 3,5 lb). W ofercie producent dostępne są nie tylko modele dwu i trzy składowe, ale także wersje teleskopowe. Producent zapewnia, że te wędziska są jeszcze mocniejsze od poprzedniej wersji, dzięki m.in. solidniejszej konstrukcji blanków. To kije o akcji półprabaolicznej, dzięki czemu hol nawet mniejszych karpi należy do przyjemności. W modelach o krzywej ugięcia 3,25 i 3,5 lb zastosowano nieco większą, pięćdziesięciomilimetrową przelotkę, dzięki czemu osiąganie dużych dystansów jest o wiele prostsze.

wędki karpiowe prologic

Wędziska wykonana z włókna węglowego 24T. Na uwagę zasługuje też „kamuflażowy” uchwyt. Jeśli dołożymy do tego przelotki SiC i uchwyt kołowrotka DPS, to mamy pełny obraz naprawdę solidnie wykonanych wędzisk, o nienagannej estetyce. Cena w zależności od modelu waha się od 200 do około 250 zł.

Shimano Tribal TX-1A Carp Rod

Shimano Tribal TX-1A Carp Rod to kolejna seria ciekawych, budżetowych wędzisk, które można nabyć już za około 300 zł. W ofercie producenta znajdziemy modele od 9 ft długości (około 274 cm) do 13 ft (około 396 cm) i krzywej ugięcia od 2,75 lb do 3,5 lb. Wszystkie wędziska z tej serii zostały skonstruowane z włókna węglowego XT 40, dzięki czemu kije cechuje odpowiedni zapas mocy i co ważne świetna praca. Każde wędzisko ma przelotki SeaGuide SiC, Shimano Hardlite i uchwyt DPS do mocowania kołowrotka. Wędziska o mniejszej długości to doskonały wybór na karpiowe wyprawy ze środków pływających, np. szukanie karpiowych zatok czy innych ciekawych trudnodostępnych miejscówek, gdzie o danej porze roku mogą przebywać karpie i amury. Modele 12 i 13 ft mają większą pierwszą przelotkę (średnica 50 mm), dzięki czemu idealnie nadają się do łowienia dystansowego.

DAM XT1 Carp Rod

Kolejną wędką karpiową, którą możemy kupić za mniej niż 300 zł, jest jeden z modeli DAM XT1 Carp Rod. To modele dedykowane głownie adeptom metody karpiowej, którzy chcą sprawdzić, czy karpiarstwo, jest czymś, dla nich. W tej serii mamy do wyboru modele wędek o różnej długości, od 100 do 13 ft i krzywej ugięcia 3.00, 3.25 i 3.5 lb. W krótszych wędkach pierwsza przelotka ma średnicę 40 mm, natomiast w pozostałych producent zastosował nieco większa przelotkę o średnicy 50 mm, dzięki czemu oddawanie dalszych rzutów jest stosunkowo łatwe. Blank każdego z modeli, wykonany z włókna węglowego 24TC jest mocny i wytrzymały. Całość konstrukcji znakomicie pracuje na rybie. Dlatego też, jeśli szukamy wędki, której jakość i cena idą w parze, to ten model jest zdecydowanie wart polecenia. Cena poszczególnych wędzisk waha się od nawet 190 zł za krótsze modele do około 260 zł za te najdłuższe.

wędki DAM XT1 Carp Rod

Wędka karpiowa Caperlan XTREM-9 360

Wędka Caperlan XTREM-9 360 to jeszcze jedna propozycja wędki karpiowej do 300 zł, dedykowana głównie początkującym miłośnikom łowienia karpi, ale nie tylko. To model stworzony z myślą o osiąganiu dużych odległości, dobry zarówno do łowienia na dużych zaporówkach, jak też podczas rzecznego poszukiwania karpi. To model o wędki o akcji szczytowej, od długości 360 cm i krzywej ugięcia 3,25 lb, czyli około 130g cw. Kij ten w całości został wykonany z włókna węglowego HM, dzięki czemu jest niezwykle wytrzymały. To dobry wybór, jeśli ktoś chce szukać karpi na dystansie.

To tylko niektóre propozycje wędek karpiowych do 300 zł. Jak widać rynek wędkarski pełen jest różnego rodzaju wędzisk, dedykowanych wielu formom karpiowania. Dlatego też na pewno każdy z nas z najdzie odpowiednia wędkę dla siebie.

Poprzedni artykuł Zasiadka karpiowa
Następny artykuł Swinger karpiowy – co warto o nim wiedzieć?