Przejdź do treści
Torby wędkarskie - Jakie wybrać

Torby wędkarskie - Jakie wybrać

Torba wędkarska to jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdego wędkarza i to bez względu na preferowaną przez niego metodę połowu. Przy jej wyborze warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy, takich jak na przykład jakość wykonania, od której zależy trwałość torby, pojemność i przede wszystkim funkcjonalność.

Jakie cechy powinna posiadać idealna torba wędkarska?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jakie cechy powinna posiadać idealna torba wędkarska. To, co będzie odpowiadać jednemu wędkarzowi, niekoniecznie zyska uznanie w oczach innego. Jednak chyba zdążyliśmy się już do tego przyzwyczaić, że tylu ilu jest wędkarzy, tyle samo może być różnych opinii na temat danego produktu. 

Niemniej jednak wybierając torbę wędkarską warto zwrócić uwagę na jej wodoodporność. Torba powinna być wykonana z materiałów, które zapewnią skuteczną ochronę przed wilgocią i zamknięciem sprzętu. Taka torba sprawdzi się zarówno w brodzeniu brzegiem jeziora w poszukiwaniu szczupaków, sandaczy i okoni, jak i podczas ulewy lub burzy, która niespodziewanie zastanie wędkarza nad wodą. 

Kolejnym ważnym parametrem każdej torby jest pojemność. Powinna być ona wystarczająco pojemna, aby pomieścić wszystkie potrzebne wędkarzowi w danej metodzie akcesoria, w tym na przykład różnego rodzaju przynęty, główki jigowe, przypony, haczyki i inne. Kupując nową torbę wędkarską weźmy też pod uwagę ilość znajdujących się w niej przegródek i kieszeni. Jeśli będzie ich wiele, to na pewno ułatwi to segregację i organizację sprzętu przed wędkarską wyprawą i komfort łowienia w trakcie. Dzięki temu wędkarz szybko znajdzie potrzebny mu przedmiot bez konieczności przeszukiwania całej torby. 

Torba wędkarska powinna mieć też regulowany pasek na ramię, tak aby wędkarz mógł dostosować jej długość do swoich potrzeb. Dzięki temu torba będzie lepiej trzymać się na ramieniu i nie będzie przeszkadzać podczas wędkowania. 

Oczywiście torba powinna być też wykonana z trwałych i wytrzymałych materiałów, tak aby służyła przez długi czas, nie tylko przez jeden sezon czy kilka wypadów nad wodę. Warto zwrócić uwagę na jakość szwów i zamków, ponieważ one również odpowiadają za trwałość torby. 

Torba powinna być też estetycznie i elegancko wykonana. Jeśli należysz do wędkarzy, którzy dużą uwagę przywiązują do designu, bo na przykład pomaga Ci to czuć się dobrze podczas wędkowania, to zwrócić uwagę na kolorystykę i detale, które mogą nadać torbie oryginalny i niepowtarzalny charakter.

Torby wędkarskie z dużą pojemnością - dlaczego warto je wybrać?

Wielu wędkarzy zastanawia się, czy warto kupić torbę wędkarską z dużą pojemnością? Oczywiście zależy to od wielu czynników, w tym tak jak już zostało wspomniane od indywidualnych preferencji łowiącego i techniki wędkarskiej jaką stosuje. 

W wielu przypadkach, o ile nie w zdecydowanej większości, torba wędkarska z dużą pojemnością będzie bardzo przydatna dla wędkarzy, którzy potrzebują miejsca na dużą ilość sprzętu i akcesoriów, które chcą zabrać ze sobą nad wodę. Dzięki większej pojemności, wędkarz może zabrać ze sobą wszystko, co jest potrzebne do wędkowania, bez konieczności ograniczania ilości lub rodzaju sprzętu. To idealny wybór dla tych, którzy nie lubią być zaskakiwani nad wodą i chcą być przygotowani praktycznie na każde warunki. 

Duża pojemność torby pozwala także na przechowywanie większych przedmiotów, takich jak na przykład zapasowy kołowrotek. Ponadto torby wędkarskie z dużą pojemnością często posiadają przegrody, co pozwala na lepszą organizację sprzętu i zabezpieczenie go przed zabrudzeniem lub uszkodzeniem. 

Przykładem torby o dużej pojemności może być Torba Medium System-System Carryall XL. To doskonały wybór dla wędkarzy, którzy chcą mieć swój sprzęt zawsze pod ręką. Dzięki łatwo dostępnej komorze głównej, dwóm kieszeniom bocznym, jednej kieszeni z przodu i przezroczystej kieszeni w pokrywie, ta torba jest idealna dla wędkarza, który ceni sobie mobilność i funkcjonalność. Jej wymiary 62cm X 44cm X 29cm (pojemność 53l) oraz powiększone nylonowe zamki błyskawiczne zapewniają wygodne i bezpieczne przenoszenie sprzętu. Ergonomiczny pasek na ramię dodatkowo ułatwia transport.

Warto jednak pamiętać, że torby z dużą pojemnością mają też kilka minusów. Mogą być cięższe i mniej poręczne niż mniejsze modele, jeśli planujesz pokonanie brzegiem rzeki kilku kilometrów, to na pewno będzie to miało znaczenie. Dlatego przed zakupem warto rozważyć ilość sprzętu, jaki będzie Ci potrzebny podczas wędkowania i czy przewożenie go w większej torbie nie będzie zbyt dużym utrudnieniem. 

Torby wędkarskie z systemem przegród - jakie korzyści dają

torba wędkarska

Torby wędkarskie z systemem przegród zapewniają wędkarzowi wiele korzyści. Dzięki nim można przede wszystkim bezpiecznie i wygodnie przenosić sprzęt i akcesoria wędkarskie, a także mieć, to co najpotrzebniejsze, zawsze pod ręką. Pewnie każdy z wędkarzy znajdzie kilka własnych powodów, dla których korzysta właśnie z takiej torby. 

Nie mniej jednak jednym z największych plusów takich toreb z systemem przegród jest to, że pozwalają przechowywać wszystkie potrzebne podczas wyprawy wędkarskiej rzeczy i to w jednym miejscu i zawsze pod ręką. Taka torba zapewnia też wędkarzowi zdecydowanie lepszą organizację. Zazwyczaj odpowiednia i dedykowana ilość przegródek i kieszeni, ułatwia segregację i organizację sprzętu. Wędkarz może szybko znaleźć potrzebny mu przedmiot, bez konieczności przeszukiwania całej torby. 

Ciekawym wyborem będzie torba Savage Gear BOX-SYSTEM BOX BAG XL 3 BOXES. Ta torba wędkarska jest idealna dla wędkarzy, którzy cenią sobie wygodę i wyposażenie w potrzebne akcesoria. Z łatwo dostępną komorą główną, trzema pudełkami na przynęty i pięcioma workami PE, ta torba jest doskonała dla wędkarza, który potrzebuje lekkiego ekwipunku i łowi mniejszymi przynętami i lekkimi zestawami. Dodatkowe cechy, takie jak powiększone zamki błyskawiczne, ergonomiczny pasek na ramię, uchwyt na szczypce i podbierak oraz uchwyt na butelkę, dodają dodatkowe wygodne rozwiązania dla wędkarza. Wymiary torby to 25cm X 67cm X 46cm, a pojemność wynosi 59l.

Torby wędkarskie do street fishingu


Nie ulega wątpliwości, że street fishing, to coraz popularniejszy sposób wędkowania, polegający na łowieniu drapieżników w miejskich wodach – rzekach, stawach czy kanałach. 

Wędkarze street fishingowi, to zazwyczaj wędkarze „zabiegani”, którzy mając chwilę czasu chwytają za wędkę, zarzucają torbę z przynętami na ramię i ruszają w miasto, w poszukiwaniu wędkarskich przygód. Oczywiście tacy wędkarze potrzebują odpowiedniego sprzętu i akcesoriów, aby móc skutecznie łowić ryby w miejskiej scenerii. Jednym z ważniejszych elementów wyposażenia jest odpowiednia torba wędkarska. 

Torby wędkarskie do street fishingu powinny być lekkie i poręczne, aby łatwo było je przenosić w „miejskiej dżungli”. Podobnie, jak każda torba wędkarska powinny być także wytrzymałe, aby przetrwały trudy codziennego użytkowania. Warto też, aby były one wodoodporne. 

Jeśli chodzi o torby do street fishingu, to jednym z najczęstszych wyborów są torby wędkarskie typu nerka, które mają wiele plusów podczas miejskiego łowienia. Przede wszystkim są wygodne i mają ergonomiczny kształt, dzięki czemu można je nosić nawet przez dłuższy czas. Co więcej są one lekkie i poręczne, dzięki czemu można je łatwo zabrać ze sobą praktycznie w każde miejsce. 

Jeśli chodzi o ich pojemność, to bez obaw można zabrać kilka najpotrzebniejszych akcesoriów, które przydadzą się podczas wędkowania, na przykład w sytuacji, kiedy zerwiemy zestaw. Torby nerki maja jeszcze jeden spory plus. Są uniwersalne i mogą być używane nie tylko podczas wędkowania. Wiele osób zamiast toreb nerek decyduje się wybrać torby wędkarskie chlebak, które są pojemniejsze i wygodne w użytkowaniu.

Poprzedni artykuł Kombinezon wędkarski - Jaki wybrać
Następny artykuł Okulary polaryzacyjne - Jakie wybrać