Przejdź do treści
Likwidacja sklepu, zapraszamy na zakupy w oficjalnym sklepie Allegro Decathlon.
Likwidacja sklepu, zapraszamy na zakupy w oficjalnym sklepie Allegro Decathlon.
Okulary polaryzacyjne - Jakie wybrać

Okulary polaryzacyjne - Jakie wybrać

Okulary polaryzacyjne są popularnym rozwiązaniem dla osób, które chcą zwiększyć komfort widzenia podczas różnych aktywności na świeżym powietrzu, takich jak na przykład wędkarstwo. Sprawdźmy zatem, czym jest polaryzacja, na co zwrócić uwagę wybierając takie okulary i jakie modele są polecane miłośnikom przygody z wędką.

Co to jest polaryzacja?

Polaryzacja w okularach to technologia, która polega na zastosowaniu specjalnych filtrów, które ograniczają refleksy i odblaski światła. Dzięki temu okulary polaryzujące pozwalają na jeszcze lepsze widzenie nawet w bardzo trudnych warunkach oświetleniowych. Doskonale sprawdzą się do takich czynności jak jazda samochodem w słoneczny dzień, pływanie, uprawianie sportów na śniegu czy oczywiście wędkarstwo.

Okulary polaryzacyjne działają dzięki specjalnym filtrom, których zadaniem jest odbijanie lub przepuszczanie światła w zależności od kąta padania. Dzięki temu, światło, które jest skierowane prostopadle do powierzchni, jest odbijane, podczas gdy światło, które jest skierowane równolegle do powierzchni, jest przepuszczane. Dzięki temu, odblaski i refleksy słoneczne są znacznie ograniczone, co pozwala na lepsze widzenie. Na pewno docenią to miłośnicy wędkarstwa, szczególnie wędkarstwa spinningowego i muchowego.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że istnieją różne rodzaje okularów polaryzujących, w tym na przykład okulary przeciwsłoneczne, okulary korekcyjne oraz okulary sportowe. Co więcej, każdy z tych rodzajów okularów może mieć inny kształt i przeznaczenie. Wszystkie modele mają natomiast wspólny cel - zwiększenie komfortu widzenia w trudnych warunkach oświetleniowych, na przykład podczas wędkarskiej zasiadki.

Okulary polaryzujące są szczególnie przydatne dla osób, które spędzają dużo czasu na słońcu, np. na wodzie czy na śniegu. Są one również przydatne dla kierowców, ponieważ ograniczają odblaski, co pozwala na lepsze widzenie drogi.

Działanie powłoki polaryzacyjnejOmawiając tematykę okularów polaryzacyjnych warto zwrócić uwagę na ich specyficzną powłokę. Powłoka polaryzacyjna to specjalna warstwa, która jest nanoszona nie tylko na powierzchnię soczewek okularów, ale także innych przedmiotów, z których często korzystamy, takich jak telewizory, monitory czy ekrany smartfonów. Zwróćmy też uwagę, w jaki sposób działa taka powłoka. Powłoka ta działa na zasadzie filtracji światła, co pozwala na redukcję odblasków i refleksów, co poprawia widoczność i komfort widzenia w trudnych warunkach oświetleniowych.

Warto dodać też, że głównym celem powłoki polaryzacyjnej jest eliminacja niepożądanego światła, które jest skierowane prostopadle do powierzchni. Światło to jest odbijane przez płaskie powierzchnie, szkło, lód czy asfalt, co prowadzi do pojawienia się odblasków i refleksów, które mogą być bardzo intensywne. Oczywiście woda również odbija światło. 

Powłoka polaryzacyjna składa się z kilku warstw, które razem działają jak filtr. Warstwy te są ułożone w taki sposób, aby odbijać światło skierowane prostopadle, a przepuszczać światło skierowane równolegle. Dzięki temu, odblaski i refleksy są znacznie ograniczone, co pozwala na jeszcze lepsze widzenie nawet przy bardzo intensywnym świetle.

Powłoki polaryzacyjne są szczególnie przydatne dla osób, które spędzają dużo czasu na słońcu. Walory docenią nie tylko wędkarze, ale też sportowcy, kierowcy czy osoby, które lubią spędzać czas nad wodą i niekoniecznie łowią ryby. Są one również przydatne dla osób, które pracują przed ekranami komputerów, ponieważ ograniczają odblaski, co pozwala na lepsze widzenie ekranu.

Okulary wędkarskie - jakie wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju okularów polaryzacyjnych. Pierwsza propozycja, to okulary Savage Gear Savage1 Polarized Sunglasses - Blue Mirror. Co je wyróżnia? Stylowy design z dużymi soczewkami zapewnia doskonałą widoczność i pełen komfort. Oprawa wykonana jest z elastycznego tworzywa TPE, posiada gumowane zauszniki oraz soczewki polaryzacyjne TAC z filtrem UV400, które zabezpieczają oczy przed szkodliwym promieniowaniem. Oprawa jest lekka i wygodna, a gumowane zauszniki zapewniają stabilność i komfort noszenia. Okulary słoneczne zostały wyposażone w etui transportowe oraz ściereczkę z mikrofibry do czyszczenia soczewek. Soczewki BLUE MIRROR nadadzą wędkarzowi unikalny styl i zapewnią komfort noszenia. Ten sam model pod tym linkiem dostępny jest też w wersji czarnej.

Jeszcze jedną ciekawą propozycją z oferty Savage Gear są okulary Savage Gear/Shades Polarized Sunglasses Floating Dark Grey (Sunny). Jest to model pływający, a do tego wytrzymały i lekki. Ramka okularów została wykonana z materiału TPX. Powłoki soczewek są twarde i antyrefleksyjne i zapewniają stuprocentową ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB. Do zestawu dołączona jest ściereczka i etui.

Kto jeszcze nie miał okazji sprawdzić, jak wędkuje się w okularach polaryzacyjnych, to warto to zmienić. Może dzięki okularom uda Wam się namierzyć rekordową rybę, chowającą się gdzieś między powalonymi konarami drzew?

Poprzedni artykuł Torby wędkarskie - Jakie wybrać
Następny artykuł Okresy i wymiary ochronne ryb w Polsce w 2023 roku