Przejdź do treści
Likwidacja sklepu, zapraszamy na zakupy w oficjalnym sklepie Allegro Decathlon.
Likwidacja sklepu, zapraszamy na zakupy w oficjalnym sklepie Allegro Decathlon.
Kiedy najlepiej bierze okoń?

Kiedy najlepiej bierze okoń?

Okoń jest dość powszechnie występującym drapieżnikiem w polskich wodach. Spotkać go można zarówno w stawach parkowych na południu Polski jak i wodach przybrzeżnych Morza Bałtyckiego. Powszechność występowania tego gatunku spowodowała że coraz więcej spinningistów specjalizuje się w łowieniu okoni, co jest odwróceniem trendu lat dziewięćdziesiątych, w których pasiaki traktowane były jako niechciany przyłów. Moim zdaniem skuteczne i powtarzalne łowienie okoni wymaga odrobiny główkowania i obserwacji zarówno wody jak i tego co dzieje się w otaczającej jej przyrodzie.

Okoń to ryba bardzo kapryśna, czego na pewno doświadczył każdy spinningista. Czasem mimo sprzyjających warunków, obecności dużego stada w wodzie, bardzo trudno sprowokować je do brania. Ta ryba jak żadna inna reaguje na zmianę koloru przynęty, jej wielkości czy sposobu prowadzenia. Jednym z kluczowych elementów (oprócz przynęt i techniki prowadzenia), który mają wpływ na efektywność spinningisty łowiącego okonie jest ich zachowanie uwarunkowane otoczeniem zewnętrznym – porami roku, stanem wody, godzinami wschodu i zachodu słońca, temperaturą i ciśnieniem powietrza. Mimo dużej nieprzewidywalności okonia można zidentyfikować kilka uniwersalnych reguł, które pozwolą na skuteczniejsze łowienie. 

Odpowiednia pora roku i dnia odgrywają kluczową rolę w skuteczności łowienia okoni. Co do pory roku, okonie są najbardziej aktywne w okresach przejściowych, czyli wiosną i jesienią. Wiosną, gdy temperatura wody zaczyna rosnąć, okonie zbliżają się do brzegów, szukając pokarmu i miejsca na tarło. Jesienią, kiedy temperatura wody zaczyna spadać, okonie gromadzą się w miejscach bogatych w pokarm, aby przygotować się na zimę.

W ciągu dnia najlepsze rezultaty przynosi łowienie okoni o świcie i zmierzchu. W tych porach ryby są najbardziej aktywne, w poszukiwaniu pokarmu. Podczas upalnych dni warto spróbować szczęścia również nocą, gdy okonie są bardziej skłonne do żerowania.

Pory roku a żerowanie okonia

Zima to czas kiedy okoń grupuje się w większe stada i żeruje dużo rzadziej niż w przypadku ciepłych pór roku. Jest to dość oczywiste, ze względu na spadek przemiany materii, a co za tym idzie zmniejszoną aktywność. To właśnie zimą najłatwiej jest namierzyć stado okonia – przeważnie złowienie kilku sztuk w jednym miejscu oznacza że gdzieś w okolicy żeruje większa liczba sztuk pasiaków. Oczywiście stado nie stoi w miejscu długi czas, potrafi się przemieszczać w poszukiwaniu lepszych warunków. Okna czasowe w których żeruje okoń są relatywnie krótkie, w porównaniu do wiosny czy lata. Zima to czas kiedy najlepsze wyniki mam w ciągu dnia, kiedy temperatura wody i powietrza jest najwyższa. Okonie łowię wtedy na małe przynęty, bardzo leniwie prowadzone bardzo blisko dnia. Ryby będące w zimowym letargu potrzebują dłuższej ekspozycji przynęty w zasięgu wzroku, dlatego ważne jest stosowanie lekkich i bardzo lekkich zestawów.

Wiosna przynosi duże zmiany w wodzie i przyrodzie. Białoryb odbywa tarło, podobnie jak okoń, którego okres tarła przypada na kwiecień i maj. Oczywiście nie są to sztywne daty, w zależności od temperatury powietrza tarło okonia może przesunąć się nawet do lipca. Wczesną wiosną szukam okonia w miejscach gdzie szybko nagrzewa się woda i w okolicach brzegu. To właśnie tam najszybciej „startuje” roślinność, która jest doskonałym nośnikiem pokarmu okonia – larw, owadów i małych bezkręgowców. W kolejnych tygodniach, wraz z wzrostem temperatury, pojawia się w wodzie drobnica, która jak magnes przyciąga okonia. Łowiąc wtedy na małe przynęty przypominające narybek możemy trafić nieprzeciętne ryby na naszym zestawie. Mój ulubiony okres wiosenny to czas po tarle okonia – w wodzie jest już dużo drobnicy, a osobniki zmęczone po tarle zaczynają nadrabiać wydatki energetyczne. 

Lato to okres w którym okoń ma bardzo mocno rozkręcony metabolizm i żeruje praktycznie przez cały dzień. Zmienia się też jego jadłospis – dużo chętniej atakuje większe ryby czy skorupiaki, dlatego odchodzę wtedy od małych przynęt na rzecz większych kopyt i imitacji raków. Latem okonie świetnie reagują na falę hydroakustyczną, dlatego warto łowić na przynęty twarde takie jak obrotówki, wahadła i mocno pracujące woblery.  

Jesień tak jak w przypadku każdego drapieżnika to naprawdę złoty okres. Moim ulubionym miesiącem jest październik, kiedy przyroda powoli przygotowuje się do zimowego letargu, spada dostępność pokarmu w wodzie i dzień robi się coraz krótszy. Okonie grupują się w stada zgodnie z wielkością i zatrzymują się na stanowiskach, gdzie można zaobserwować zwiększoną aktywność białorybu. Jesienne brania okonia są przeważnie nie do przeoczenia – pasiaki atakują mocno i agresywnie, nawet duże przynęty. Jesienią dobrze sprawdzają się gumy 3-4” i woblery, które atakują nawet małe osobniki. Późną jesienią szukam okonia w spokojnych zatoczkach, starorzeczach i z dala od dużego nurtu. To właśnie tam najczęściej grupuje się drobnica za którą podąża okoń. 

Kiedy najlepiej bierze okoń?

Wpływ ciśnienia atmosferycznego na brania okonia

Okoń (podobnie jak sandacz) jest rybą szczególnie wrażliwą na zmiany ciśnienia. Prawdopodobnie odpowiada za to zamknięty pęcherz pławny – okoń potrzebuje dużo więcej czasu na jego regulację niż w przypadku ryb o otwartym pęcherzu pławnym. Minimalne zmiany na barometrze mogą powodować ogromne różnice w jego zachowaniu, skutkujące m.in. całkowitym zaprzestaniem żerowania, dlatego warto obserwować i notować korelację między ciśnieniem a aktywnością tej ryby. Kluczem do dobrych wyników jest wypatrywanie okresu w którym ciśnienie jest ustabilizowane i na froncie nie widać jego gwałtownych zmian. Stałe ciśnienie w okolicach 1000 hPa to dobry prognostyk przed wyjściem na ryby, co jest szczególnie przydatne kiedy mamy mało czasu na wędkarstwo i chcemy wytypować dobry czas na wyprawę. 

Pora dnia

Pora dnia ma ogromne znaczenie w przypadku łowienia dużych i bardzo dużych okoni. Mniejsze osobniki bywają aktywne cały dzień (szczególnie w cieplejszych miesiącach), a duże okonie żerują przeważnie na granicy dnia i nocy – zarówno w okolicach wschodu jak i zachodu słońca. Wraz z nastaniem zimnych miesięcy, ten rytm może się zaburzać i „okienka” przesuwają się w kierunku najcieplejszych godzin w ciągu dnia. 

Pogoda na okonie

Okonie są gatunkiem ryb, który dobrze radzi sobie w różnych warunkach pogodowych. W rzeczywistości, zmienne warunki pogodowe mogą prowadzić do zwiększonej aktywności tych drapieżników. Optymalne warunki dla okoni to umiarkowane temperatury, lekki wiatr i zachmurzenie. Przy takiej pogodzie, okonie są bardziej skłonne do polowania w pobliżu powierzchni wody, co może ułatwić ich złowienie.

Tak jak w przypadku ciśnienia atmosferycznego, kluczem do zrozumienia wpływu wiatru i słońca na aktywność okonia jest ich zmienność. Nagłe zmiany nasłonecznienia czy siły i kierunku wiatru potrafią unieruchomić okonia na dłuższy czas. Dodatkowo, tak jak większość drapieżników, okoń unika mocno prześwietlonej wody, szukając dobrych kryjówek. Wysokie nasłonecznienie i przejrzystość wody nie muszą być przeszkodą w skutecznym łowieniu, wręcz przeciwnie! Możemy wtedy szukać dużych osobników w mocno zacienionych miejscach, gdzie znajduje spokój i możliwość obserwacji. 

Wiatr w przypadku łowienia okoni jest dobrym kompasem pokazującym potencjalne miejscówki okonia, szczególnie w zimne i słoneczne dni. W takim okresie szukam ryb od strony zawietrznej – wiatr spycha nagrzaną i dobrze natlenioną wodę w określonym kierunku wraz z drobnicą za którą przepływa okoń. Mocny wiatr zwiastuje również zmianę frontu, a co za tym idzie ruchy ciśnienia atmosferycznego. To doskonały czas na duże ryby, nie tylko okonie. 

Czy okonie biorą w deszczu?

Deszcz może wpłynąć na aktywność okoni w różny sposób. Podczas lekkich opadów deszczu, ryby mogą być bardziej aktywne, ponieważ deszcz miesza wodę, wprowadzając tlen do strefy przybrzeżnej. To może prowadzić do większej aktywności ryb i zwiększyć szanse na złowienie okonia.

Jednak w przypadku intensywnych opadów deszczu, sytuacja jest inna. Woda może szybko stać się mętna, co utrudnia rybom widzenie. W takich warunkach, okonie mogą być mniej aktywne i trudniejsze do złowienia. Warto zatem obserwować siłę deszczu podczas wyboru dnia na wędkowanie.

Gdzie szukać dużego okonia?

Duże okonie można znaleźć w różnych miejscach, ale istnieje kilka typowych lokalizacji, w których mają one większe szanse na wystąpienie:
  • Struktury i przeszkody: Duże okonie często przebywają w pobliżu struktur takich jak zatopione drzewa, mosty, falochrony czy kępy roślin. Te miejsca dostarczają im schronienia oraz bogactwo potencjalnych ofiar.
  • Głębokie doły: W większych jeziorach i rzekach, duże okonie często przebywają w głębokich dołach, gdzie znajdują się spadki głębokości. Te obszary oferują im idealne warunki do polowania na ryby czy małe skorupiaki.
  • Krawędzie roślinności: Duże okonie często polują niezbyt daleko od roślinności.

Na co najlepiej łowić okonie?

Przy wyborze przynęty na okonia warto zwrócić uwagę na kilka sprawdzonych opcji. Wśród nich są:

  • Żywe przynęty: Robaki, małe rybki czy niewielkie rakowate to naturalny pokarm okoni, który z łatwością przyciągnie ich uwagę.
  • Spinning: Szczególnie skuteczne są woblery, gumowe przynęty (np. twister, ripper, shad) oraz błystki. Dobrze jest eksperymentować z różnymi kształtami, kolorami i rozmiarami przynęt, aby znaleźć idealną kombinację.
  • Jigging: Ta technika polega na łowieniu przy dnie, gdzie często przebywają okonie. Przynętami do tego celu są głównie gumowe shad, ripper, oraz pilkery.

Podsumowanie

Warunki pogodowe są w przypadku okonia jednymi z najważniejszych czynników wpływających na efektywność spinningisty. Jak w żadnym innym przypadku, nawet drobne zmiany pogodowe powodują diametralną różnicę w aktywności i żerowaniu pasiaków, dlatego warto prowadzić długofalowe obserwacji przyrody i otoczenia. Po pewnym czasie uda się nam wysupłać z zapisków pewne reguły i prawidłowości, które zaowocują w przyszłości. Problem jest o tyle złożony, że większość wód i zbiorników rządzi się swoimi prawami, które mozolnie i systematycznie należy odkrywać.

Poprzedni artykuł Jaki kołowrotek na bolenia?
Następny artykuł Kurtka wędkarska - Jaką wybrać