Przejdź do treści
Likwidacja sklepu, zapraszamy na zakupy w oficjalnym sklepie Allegro Decathlon.
Likwidacja sklepu, zapraszamy na zakupy w oficjalnym sklepie Allegro Decathlon.
Jaki kołowrotek na bolenia?

Jaki kołowrotek na bolenia?

Każdy kto choć raz złowił bolenia prawdopodobnie wie na czym polega magia tej ryby. Przez lata boleń był określany jako ryba bardzo trudna do złowienia, co po części do dzisiaj pokutuje w wędkarskim światku. Podstawowe informacje na temat bolenia znajdziecie na blogu Fishster. Na szczęście kreatywność polskich wędkarzy oraz bogaty rybostan tego gatunku pozwala na bardzo skuteczne dobranie się do tej ryby.

Jaki powinien być kołowrotek na bolenia?

Brania bolenia nie da się przegapić. Powiedziałbym nawet, że boleń może wręcz przerazić niewprawionego łowcę swoją siła, agresją i gwałtownością. To wszystko powoduje, że sprzęt który stosujemy do łowienia tej ryby nie powinien być dobierany przypadkowo. Wybierając kołowrotek na bolenia, musimy dobrać go do wielkości ryb, stosowanych przynęt i kija spinningowego. Jedyna rzecz której możemy być pewni to to, że boleń będzie próbował zdemolować nasz sprzęt podczas holu. Dlatego są dwie szkoły dobierania kołowrotka boleniowego – albo sięgamy po relatywnie tani, pancerny sprzęt albo szukamy dobrej klasy kołowrotka, który posłuży nam przez dłuższy czas.

Rozmiar i przełożenie kołowrotka na bolenia

Boleń to drapieżnik, którego bardzo często szukamy daleko od brzegu. Przynętę posyłamy wtedy na znaczne odległości, co wymaga pojemnej i szerokiej szpuli. Dodatkowo hol bolenia to duże obciążenie dla mechanizmu kołowrotka, w związku z czym optymalnym rozmiarem wydaje się być 4000 według rozmiarówki Shimano. 

Powszechnym twierdzeniem (i prawdziwym) jest to, że boleń lubi szybkie prowadzenie przynęty. Ryba ma mniej czasu na analizę sytuacji i atakuje instynktownie, dlatego warto rozważyć wyższe przełożenie kołowrotka. Przełożenie kołowrotka mówi o tym ile linki jest zwijane przy jednym, pełnym obrocie korbki kołowrotka. Im wyższe przełożenie, tym szybsze prowadzenie przynęty. Oczywiście ta moneta ma swoją drugą stronę – wyższe przełożenie może negatywnie wpływać na trwałość kołowrotka. Osobiście łowię bolenie w wodach stojących lub takich z bardzo wolnym nurtem i nie widzę potrzeby korzystania z kołowrotków o wyższym przełożeniu. Łowienie boleni w dużej rzece, bardzo szybkim tempem to już zupełnie inna para kaloszy. W takim przypadku wyższe przełożenie wydaje się być koniecznością. Kołowrotki o wyższym przełożeniu (High Gear – HG) dostępne są w sklepie Fishster.

Propozycje kołowrotków na bolenia

W swoim zestawie boleniowym używam kołowrotka Shimano Stradic FL4000 – jest to rozsądny sprzęt, który testowałem w różnych warunkach i nigdy mnie nie zawiódł. Odporny na przeciążenia, bardzo dobrze układający linkę na szpuli, z precyzyjnym hamulcem – nic więcej nie potrzebuję.

Z propozycji budżetowych dobrze sprawdzi się Ryobi Zauber, który praktycznie w całości wykonany jest z metalu. Zauber to pozycja dostępna na polskim rynku od wielu lat i uchodzi za sprzęt niezawodny i odporny na ciężkie warunki. Nie jest to finezyjna i lekka maszynka, ale rekompensuje to trwałością. Inna ciekawą propozycją budżetowego kołowrotka na bolenia jest Penn Slammer. Moim zdaniem ten sprzęt nie ma za dużo wspólnego z kulturą pracy, ale na pewno posłuży nam długie lata. Prawdziwy wół roboczy, któremu bliżej do wyciągarki niż kołowrotka. 

Dla bardziej wymagających łowców boleni polecam serię Twin Power od Shimano. Zarówno Twin Power jak i Twin Power XD (extra durable) to bardzo mocne kołowrotki o wysokiej kulturze pracy i relatywnie niskiej wadze (wersja XD jest znacznie cięższa). 

Najlepsze metody łowienia boleni

Bolenie to ryba drapieżna, która poluje na mniejsze ryby, więc najlepszą metodą łowienia jest stosowanie przynęt imitujących ryby, takich jak woblery lub gumowe przynęty. Popularne metody łowienia boleni to także spinning i wędka muchowa.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kołowrotka

Przy zakupie kołowrotka na bolenie warto zwrócić uwagę na jego jakość wykonania, trwałość, wytrzymałość na warunki atmosferyczne oraz na rodzaj łożysk. Warto również wybrać kołowrotek o odpowiedniej wielkości, zgodnej z preferencjami wędkarza i rodzajem łowiska. Oczywiście, cena także jest istotna, ale warto zainwestować w dobry kołowrotek, który posłuży przez wiele sezonów.

Podsumowanie

Boleń to wymagająca ryba – zarówno od strony prowadzenia i prezentacji przynęty jak i doboru sprzętu. Wybierając kołowrotek na bolenia sugerujmy się przede wszystkim jego wytrzymałością oraz tym w jaki sposób układa linkę na kołowrotku. Łowienie boleni to sport siłowy i wybrany przez nas kołowrotek powinien wytrzymywać duże przeciążenia – boleń to silny zawodnik stawiający twarde warunki. 

Następny artykuł Kiedy najlepiej bierze okoń?