Przejdź do treści
przynęty na szczupaka

Przynęty na szczupaka

„Szczupak jest król wód, tak jak lew jest król dżungli” – cytat z filmu „Fanatyk”, który jest już tak powszechny, jak sam szczupak w polskich wodach. Wbrew pozorom i obiegowej opinii, jest to jeden z dużych drapieżników, który wciąż bardzo licznie występuje w polskich wodach. Niestety, równie często odławiany jest w okresach ochronnych, w niedozwolonych miejscach i z przekroczeniem limitu dobowego, co odbija się na liczebności tych największych osobników.

Szczupak odżywia się przede wszystkim innymi gatunkami ryb, ale nie wzgardzi żabami, ptakami i ssakami wodnymi. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że Esox Lucius jest kanibalem i bardzo często żeruje na mniejszych osobnikach swojego gatunku. Szczupak jest drapieżnikiem doskonałym, na co wskazuje budowa jego ciała. Ciało szczupaka nakrapiane jest jasnymi centkami i w zależności od środowiska bytowania przybiera kolory od jasnozielonego do bardzo ciemnego, dzięki czemu staje się praktycznie niewidoczny dla potencjalnych ofiar. Szczupak nie jest też przykładem aktywnego łowcy, to znaczy że nie patroluje rozległych obszarów wodnych, tylko w wytypowanym miejscu cierpliwie czeka na swoja ofiarę. Ciekawostka jest fakt, iż największe osobniki są wręcz rybami stanowiskowymi i przebywają większość czasu w bardzo dookreślonych obszarach. Szczupak, który zostaje złowiony i wypuszczony bardzo często wraca na swoje stanowisko. Opuszczone stanowiska szczupakowe są bardzo często zasiedlane przez inne osobniki.

Jakie przynęty na szczupaka?

W wędkarstwie spinningowym dobór przynęty powinien być konsekwencja odpowiedniego rozpoznania łowiska. Nie ma przynęt uniwersalnych, są takie które w najbardziej zbliżony sposób imitują naturalny pokarm, na którym żeruje szczupak. Dlatego bardzo popularne przynęty spinningowe na szczupaka to przede wszystkim imitacje ryb, czyli kopyta Relaxa i niezwykle lubiane przez polskich wędkarzy Cannibale firmy Savage Gear. Najczęściej szczupaki łowi się na silikonowe kopyta, duże twistery, woblery oraz błystki wahadłowe i obrotówki. Co raz bardziej popularne w Polsce staje się łowienie na imitację kaczek i szczurów, które chętnie pobierane są przez duże i małe Esoxy.

Łowienie szczupaków z powierzchni

Po okresie tarła, szczupaki niechętnie odpływają z miejsc w których spędzały ostatnie tygodnie. Tarliska są wręcz otwartą stołówką, gdzie szczupak poluje na płocie, jazie, wzdręgi i białoryb, który podchodzi do tarła. Płytkie i mocno zarośnięte miejsca są książkowym obszarem, który z powodzeniem możemy obławiać przy pomocy przynęt powierzchniowych. Branie szczupaka z powierzchni jest niezwykle widowiskowe i agresywne, moim zdaniem jest to kwintesencja wędkarstwa spinningowego. Jakie przynęty powierzchniowe mogą sprowokować tego drapieżnika?

Salmo Sweeper

Sweeper to przynęta wprowadzona na rynek przez polską firmę Salmo w 2010 roku. Przez te kilkanaście lat, Sweeper stał się wręcz kultową przynętą wykorzystywana przez spinningistów poszukujących szczupaków. Ten powierzchniowy wobler to typowy glider, czyli przynęta „szybująca” po powierzchni wody. Jego akcja przypomina konająca rybę, która resztką sił próbuje uciekać przed drapieżnikiem. Każde szarpnięcie szczytówką powoduje gwałtowny skręt o 180 stopni i migotanie, co niezwykle silnie prowokuje drapieżniki do brania. Sweeper występuje w czterech wielkościach, od dziesięciu do siedemnastu centymetrów i kilku bardzo łownych kolorach.

Savage Gear 3D Suicide Duck

Cytując producenta – „Super realistyczna imitacja kaczki”. Czy to może się udać? W przypadku szczupaka zdecydowanie tak. Ten drapieżnik bardzo często atakuje młode kaczki, które są łatwym i wartościowym celem. Wielkość przynęty (11cm) jest na tyle uniwersalna, że poradzi sobie z nią nawet niewymiarowa ryba.

Savage Gear 3D Rat

Tak jak w przypadku imitacji kaczki, przynęta ta jest bardzo skutecznym wabikiem na szczupaka. Zaskakujący jest poziom odwzorowania prawdziwego gryzonia – motoryka ruchu, detale (uszy, wąsy, ogon) powodują się szczupak atakuje woblera bardzo agresywnie i pewnie. Mimo bardzo wysokiej skuteczności, nie jest to najpopularniejsza przynęta nad polskimi wodami. Wielu wędkarzy podchodzi do niej sceptycznie, traktując ja bardziej jako ciekawostkę niż skuteczne narzędzie.

Megabass Dog-X

W czasach kiedy miałem spokój w głowię i pieniądze w portfelu, znajomy wędkarz uświadomił mnie, że jest bardzo dobra przynęta od japońskiego producenta którą muszę mieć w pudle, czyli Dog-X. Kiedy sprawdziłem cenę na popularnym portalu aukcyjnym, myślałem że to pomyłka albo chociaż cena za kilka sztuk. Nie – ten wobler kosztuje bardzo dużo złotówek. Tak – łowi, dużo i wszystkie gatunki. Dzisiaj Dog-X jest moim numerem jeden jeśli chodzi o przynęty o pracy walk-the-dog. Jego ruch to połączenie ślizgów w kształcie litery „S” i delikatnego nurkowania połączonego z pluskiem.

przynęty top water
przynęty powierzchniowe

Łowienie szczupaków na przynęty silikonowe

Silikonowe imitacje ryb są jednym z najczęściej stosowanych wabików na szczupaki. Sprawdzają się w większości warunków i pozwalają skutecznie obławiać zarówno strefę przydenna jak i wyższe partie wody. W obecnych czasach mnogość rodzajów i kolorów potrafi przyprawić wędkarza o ból głowy. Z ręką na sercu przyznaję, że jeśli chodzi o szczupaka to jestem raczej wędkarzem niedzielnym i z premedytacją szukam go dosłownie przez kilka tygodni w roku, przeważnie późną jesienią, kiedy moim zdaniem jest najbardziej aktywny w wodzie. Stosuję wtedy przynęty większe niż 15 centymetrów, opierając się na słusznym założeniu, że przed zimą szczupaki bardzo chętnie atakują duże wabiki. Spowodowane jest to prostym bilansem energetycznym tej ryby – pojedynczy atak przynosi wtedy znacznie więcej kalorii niż w przypadku ataku na mniejsze osobniki. Dużych przynęt nie należy się bać – wielokrotnie spotykałem się z sytuacją, kiedy ledwo miarowe osobniki atakowały dwudziestocentymetrowe rippery. Przechodząc do sedna, kilka moich ulubionych przynęt miękkich na szczupaka:

Berkley Pulse Shad

Przynęta amerykańskiego producenta jest wręcz książkowym przykładem typowego, szczupakowego rippera. Szeroki, mięsisty korpus i bardzo mocno pracujący ogon skutecznie przyciągają centkowane drapieżniki. Kolorystyka Pulse Shad’ów bardzo dobrze odpowiada preferencja polskich szczupaków – moimi ulubionymi kolorami są Pearl White oraz klasyczny Fire Tiger.

Keitech Swing Impact

Skuteczność tych japońskich przynęt w łowieniu szczupaka odkryłem kiedy szukałem przynęty którą można uzbroić w hak offsetowy i bezzaczepowo obławiać podwodne łąki. Swing Impacty stosuję z powodzeniem od kilku lat w łowieniu okonia, a te największe rozmiary doskonale sprawdzają się w poszukiwaniu szczupaka. Testowałem kilka kolorów i na podstawie obserwacji wytypowałem sobie dwa które zawsze mam w szczupakowym pudle z przynętami – Electric Shad i Pro Blue / Red Pearl. Jedynym minusem tej przynęty jest jej wytrzymałość – materiał, z którego jest wykonana powoduje, ze nawet po jednej, małej rybie wabik może nie nadawać się już do łowienia.

Kopyto Relax

Przynęta-legenda nad polskimi wodami. Bardzo charakterystyczna praca ogona i dobrze skomponowana kolorystyka powodują, że jest to ripper który jeszcze przez lata będzie miał pewne miejsce w pudłach spinningowych. Gdybym miał wskazać, która przynęta dała mi w życiu najwięcej ryb z pewnością byłby to biały ripper Relaxa z czarnym grzbietem i czerwonym pyskiem.

Savage Gear Cannibal

Cannibale w różnych rozmiarach są bardzo dobra przynęta na praktycznie wszystkie drapieżniki w polskich wodach. Szczerze przyznam, że nie jestem ogromnym fanem tej przynęty. Nie dlatego, że brak jej skuteczności, raczej z powodu jej ogromnej popularności. Obstawiam, że w kraju nie ma już żadnego zbiornika wodnego w którym ktoś nie łowiłby Cannibalem. Pomijając moje osobiste preferencje, jest to bardzo dobra przynęta szczupakowa.

przynęty gumowe na szczupaka
przynęty gumowe na szczupaka

Łowienie szczupaków na przynęty twarde

Oprócz wcześniej wymienionych, są przynęty których nie może zabraknąć w szczupakowym pudle z przynętami. Do grupy przynęt twardych zaliczam obrotówki, wahadłówki i woblery.

Wahadłówki

Obudzony w środku nocy i zapytany o dobre wahadło na szczupaka wskazałbym model Gnom Polspingu. Popularne blachy naszego krajowego producenta przez lata udowadniają swoja skuteczność i dzięki bardzo przystępnej cenie, możemy obławiać nimi nawet trudne technicznie obszary.

Obrotówki

Obrotówki towarzyszą mi podczas wypraw na okonie, ale w trochę mniejszych rozmiarach, głownie 0,1 i sporadycznie 2. Do łowienia szczupaków wybieram większe rozmiary i sprawdzone w boju modele. Łowię przeważnie modelami Aglia i Black Furry w rozmiarach 2 i 3. Mniej popularna a równie skuteczna obrotówką jest również produkt Mepps-a, Lusox. Czerwonych chwost i znacznik na skrzydle bardzo często prowokują szczupaki w różnych rozmiarach.

Woblery i jerki

Lubię woblery. Nie ograniczam się tylko do łowienia nimi, a kolejne zakupy traktuję już bardziej w kategorii uzupełnienia kolekcji. Mimo, że w domu zaczyna mi brakować na nie miejsca w szafie, to na szczupakowe wyjścia zabieram maksymalnie pięć sprawdzonych modeli. Jednym z nich jest Salmo Perch 12cm w kolorze Real Roach. Przynęta ta jest bardzo uniwersalna, sprawdzi się nie tylko w łowieniu szczupaka – nie wzgardzi nią większy okoń czy boleń. Kolejna przynętą od Salmo, która towarzyszy mi dość często na wodą jest siedmiocentymetrowy Slider. Biorąc pod uwagę wielkość szczupaków w polskich wodach, można powiedzieć że ten mały jerk jest szczupakowym paproszkiem. Bardzo niepozorna przynęta, która często otwiera wodę i świetnie daje się prowadzić nawet początkującemy wędkarzowi. Kolejna pozycją jest japoński wobler DEPS Bailsong Minnow 130 SP. Model ten jest dodatkowo wyposażony w bardzo głośną grzechotkę, która jest szczególnie atrakcyjna w warunkach niskiej przejrzystości wody czy nocnym wędkowaniu.

woblery i jerki na szczupaka
woblery i jerki na szczupaka

W skrócie – co do pudła na szczupaka?

Nie gwarantuję, że przynęty z tego artykułu na pewno dadzą piękne szczupaki. W zależności od położenia zbiornika i warunków zewnętrznych, mogą być albo piekielnie skuteczne albo zupełnie niezauważalne dla ryb. Moja lista topowych przynęt powstała w zupełnie inny sposób – przerzuciłem masę silikonu, woblerów i blach, dopiero po kilkudziesięciu wyjściach mogłem wytypować rodzaj przynęty na którą szczupak reaguje najchętniej. Artykuł powinien być jedynie wskazówką dla czytającego gdzie szukać. Osobiście, gdybym miał na wyjście spakować dziesięć przynęt szczupakowych to bez wahania sięgam po te opisane w artykule.

Poprzedni artykuł Tarło płoci, a sezon na drapieżniki
Następny artykuł Jak zrobić jiga