Przejdź do treści
sandacz

Jaka wędka na sandacza

W dobie rozpędzonego marketingu i segmentowania rynku bardzo często produkuje się kije pod konkretną rybę i łowisko – nikogo nie dziwią spinningi opisane jako „zander specialist” czy „streetfishing”. Jako wędkarza cieszy mnie niezmiernie fakt rozszerzania oferty sklepów wędkarskich, ale z drugiej strony to że kij spinningowy w nazwie ma „Zander” nie oznacza, że będzie najlepszym wyborem pod sandacza. Dobra wiadomość jest taka że jeśli nie jest opisany magicznym słowem „Zander” to wcale nie znaczy że do łowienia sandacza się nie nadaje. Kij spinningowy dobieramy przed wszystkim do przynęt, gatunku ryb i łowiska. Jakie są cechy dobrego kija na sandacza?

Wędka na sandacza

Podczas wyboru wędki spinningowej do połowu sandacza, warto uwzględnić trzy kluczowe czynniki, które mają wpływ na ostateczną decyzję: rodzaj przynęt, charakterystyka łowiska oraz specyfika samej ryby, czyli sandacza.

Sandacz ma bardzo twardy pysk i podniebienie, dlatego kij spinningowy którego używamy do łowienia tego gatunku powinien maksymalnie wydajnie przenosić siłę jaką wkładamy w zacięcie brania na koniec zestawu czyli przynętę. Jeśli gdzieś po drodze siła zacięcia zostanie wchłonięta przez zestaw, finalnie hak może nie wbić się w rybi pysk. Gdzie wytracana jest siła zacięcia? Przede wszystkim na kiju spinningowym – jeśli jego ugięcie jest przesunięte ku środkowi wędziska a do tego kij jest wolniejszy (czytaj: po wymachu wolniej wraca do pozycji wyjściowej, czyli jest mniej sztywny i sprężysty), część siły włożonej w zacięcie zostanie zaabsorbowane przez uginający się blank. Jeśli na dodatek stosujemy żyłkę zamiast plecionki, część siły zacięcia spowoduje rozciągnięciem się żyłki. W wielkim uproszczeniu i skrócie – zacięcie ryby wędką o akcji regular, regular-fast jest dużo mniej skuteczne niż w przypadku kija fast czy x-fast. Oczywiście mówimy tu o sandaczu, w przypadku okonia zacinanie z dużą siłą bardzo szybkim kijem często kończy się na rozerwaniu rybiego pyska.

Drugim ważnym aspektem branym pod uwagę w trakcie wyboru kija spinningowego na sandacza są przynęty, które stosujemy. Jedną z najpopularniejszych i najskuteczniejszych technik spinningowych jest łowienie z opadu, która to doskonale sprawdza się w łowieniu mętnookich. Do podbijania przynęty w toni i aktywnej animacji przynęty dużo lepiej sprawdzają się wędki o akcji fast i x-fast.

Dodatkowo biorąc pod uwagę fakt, że sandacze często łowi się z głębokich miejscówek, szybka wędka do animowania silikonowych przynęt wydaje się oczywistym wyborem. Pozwala ona na aktywne animowanie przynęt na główkach jigowych oraz łowienie kogutami czy głębiej schodzącymi woblerami. Jeśli chodzi o ciężar wyrzutowy, należy dopasować go do łowiska, a co za tym idzie do przynęt. Łowienie kijem o CW w zakresie 15-42g mija się z celem jeśli łowimy w płytkiej wodzie, ale jest całkiem sensowne kiedy sandacze łowimy na dużej rzece, penetrując dno i jego okolice. Wędka o CW w zakresie do 20g nadaje się do łowienia mniejszymi, smukłymi przynętami na wodzie o głębokości do 3 metrów. Jeśli naszym głównym łowiskiem sandaczowym jest duża i głęboka rzeka, warto sięgnąć po kij o górnym CW w granicach 40-45g. Oczywiście NIE JEST TO REGUŁA - ciężar wyrzutowy najlepiej dobrać pod swoje preferencje kierując się zasadą, że wybieramy kij pod przynęty którymi łowimy najczęściej.

Jeśli chodzi o długość, to pierwszoplanową rolę odgrywają osobiste preferencje. Jeśli głównie łowimy z brzegu, warto rozważyć wędkę na sandacza o długości w zakresie 240-270 centymetrów. W przypadku połowy z łodzi czy pływadełka, doskonale sprawdzą się kije krótsze, nawet poniżej dwóch metrów. Osobiście nie lubię łowić kijami dłuższymi niż 240 cm, co może w pewien sposób rzutować na maksymalną odległość na jaką jestem w stanie posłać przynętę. W artykule na temat kijów okoniowych pisałem, że długość kija wcale nie przekłada się bezpośrednio na odległość rzutu ponieważ ważniejsze jest to jak kij przyjmuje i oddaje siłę włożoną w wyrzut przynęty, dlatego akcja kija jest dla mnie ważniejsza niż jego długość. Odpowiednio dobrany kij 240 cm może zapewniać lepsze właściwości rzutowe niż ten o długości 270 cm.

Polecane wędki spinningowe na sandacza

W tworzeniu poniższej listy sugerowałem się stworzeniu propozycji na każdą kieszeń, zakładając że odpowiedniego kija szukają zarówno początkujący jak i bardziej doświadczeni wędkarze.

Mikado Kamisori Zander 240cm 35g

Bardzo popularna i udana seria wędzisk dedykowanych do połowu sandacza. Wędki z tej serii ubrane są w komponenty Fuji (zarówno przelotki jak i uchwyt) co w połączeniu z bardzo czułym i szybkim blankiem tworzy skuteczne i wygodne narzędzie do łowienia mętnookich. Seria Kamisori Zander to kilkanaście modeli, wśród których każdy wędkarz znajdzie model dopasowany pod swoje potrzeby.

Dragon Z-Series 245 cm 10-30g

Wędziska z serii Z-series zbudowane są w oparciu o blanki wykonane z wykorzystaniem japońskich mat węglowych Torray, przelotek Fuji i dobrej jakości komponentów, które powinny zapewnić bezproblemowe użytkowanie na lata. Dragon Z-series to szybkie wędki z mocnym Dolnikiem, które bardzo dobrze obsługują przynęty zarówno z dolnego jak i górnego zakresu ciężaru wyrzutowego. Tak jak w przypadku Mikado Kamisori Zander, oferta modeli z tej serii jest bardzo szeroka, co pozwala na dobranie wędziska do indywidualnych wymagań.

Dragon ProGuide X-series 228cm 18g

Bardzo ciekawa seria polskiego producenta, która jest jedną z popularniejszych jeśli chodzi o łowienie sandaczy. Wędziska z tej serii są bardzo lekkie i niebywale czułe, co znacznie podnosi komfort użytkowania nad wodą. Blank uzbrojony w uchwyt i przelotki Fuji jest bardzo szybki i idealnie nadaje się do łowienia sandaczy z opadu. Seria Z-series to modele w zróżnicowanych długościach i ciężarze wyrzutowym – wędkarzom łowiącym bardzo.

Mikado Nihonto Zander 220cm 18g

Najtańsza wędka w zestawieniu, która w moim odczuciu ma świetną relację jakości do ceny. Nihonto Zander to bardzo dobry wybór dla początkujących wędkarzy, ale sprawdzą się równie dobrze w rękach tych bardziej doświadczonych.

Shimano Technium 610M 213cm 7-35g

Propozycja od Shimano to uniwersalne wędzisko, które pozwoli na łowienie sandaczy w każdych warunkach. Zastosowany blank XT200 znany jest z bardzo wysokiej wytrzymałości i szybkości. Wędzisko jest pięknie wykonane, z połączeniem koloru złotego i niebieskiego. Do produkcji modelu Technium 610M używane są komponenty Fuji, co w połączeniu z wytrzymałem blankiem zapewnia spokój na wiele lat.

Westin W3 Powershad M 240cm 7-25g

Propozycja od Westina to model dedykowany do łowienia gumowymi przynętami, chociaż sprawdzi się również do łowienia woblerami. Powershad zbudowany jest z wykorzystaniem blanku na matach Torray i komponentach Fuji. Propozycja od Westina to połączenie wysokiej czułości i mocy blanku, doskonale sprawdzi się nie tylko do łowienia mętnookich.

Poprzedni artykuł Podbierak spinningowy - jaki wybrać
Następny artykuł Free rig - skuteczna metoda na okonia