Przejdź do treści
Likwidacja sklepu, zapraszamy na zakupy w oficjalnym sklepie Allegro Decathlon.
Likwidacja sklepu, zapraszamy na zakupy w oficjalnym sklepie Allegro Decathlon.
Jak łowić na spining - Podstawy skutecznego spinningu

Jak łowić na spinning - Podstawy skutecznego spinningu

Jeśli nigdy nie łowiłeś na spinning i dopiero zaczyna się twoja przygoda z tym sportem to przygotuj się na kilka tygodni nauki. Wędkarstwo spinningowe to moja ulubiona metoda łowienia ryb, która sama w sobie jest niezwykle wymagająca. W odróżnieniu od wędkarstwa spławikowego czy gruntowego, rybę próbujemy oszukać sztuczną przynętą, która z definicji jest mniej atrakcyjna niż np. pęczek świeżej, czerwonej ochotki. Zanim zaczniesz bezbłędnie typować miejscówki okoni i szczupaków, warto świadomie dobrać sprzęt, który pozwoli na komfortowe łowienie i rozwijanie swoich umiejętności bez frustracji. 

Podstawy skutecznego spinningu

Może będzie to banalne stwierdzenie, ale skuteczne łowienie ryb wymaga ich obecności. Nie w każdym zbiorniku czy rzece jest duża populacja drapieżników, dlatego przed wyznaczeniem swojego poligonu doświadczalnego trzeba zapytać lokalnych wędkarzy lub przejrzeć fora i grupy dyskusyjne. Zaoszczędzi się dzięki temu czas spędzony na turystykę wędkarską w miejscach, które z wędkarstwem nie mają nic wspólnego oprócz obecności wody. Zaczynając przygodę ze spinningiem trzeba w miarę dokładnie określić swoje preferencje – jeśli chcesz łowić okonie to skup się na okoniach, jeśli szczupaki i większe ryby – droga wolna. Nie da się łowić każdego gatunku jedną wędką.

Jak poprawnie spinningować?

Aby prawidłowo spinningować, należy przestrzegać kilku podstawowych kroków:
  • Wybierz odpowiedni sprzęt: wędka spinningowa, kołowrotek z dobrą przełożeniem, żyłka lub plecionka oraz odpowiednie przynęty (np. wobler, spinner, gumowa przynęta).
  • Dopasuj przynętę do gatunku ryb, które chcesz złowić, uwzględniając wielkość, kształt, kolor i sposób prowadzenia.
  • Wybierz odpowiednie miejsce do łowienia, gdzie spodziewasz się występowania ryb drapieżnych.
  • Zarzuć przynętę, a następnie prowadź ją w taki sposób, aby imitowała naturalne zachowanie zdobyczy ryby drapieżnej.
  • Obserwuj sygnały ryb, takie jak drgania wędki czy zmiany w naprężeniu żyłki, aby w odpowiednim momencie zaciąć rybę.

Pierwszy kij spinningowy

Jak łowić na spining - Podstawy skutecznego spinningu

Pierwszy zestaw będzie służył głównie do nauki rzutów, prowadzenia i czucia przynęty oraz podstaw holowania ryby. Nie jestem zwolennikiem kupowania spinningu z dolnej półki cenowej do nauki – przeważnie są to kije o akcji kija leszczynowego lub metalowego pręta. Początkujący spinningista może zniechęcić się do tej metody przez brak czucia przynęty czy możliwości jej odpowiedniej animacji. Pierwszy kij powinien być w miarę uniwersalny pod kątem możliwości stosowania przynęt, czyli taki który pozwoli na poprowadzenie wabików silikonowych, blaszanych i podstawowych woblerów. Jako pierwszy kij sugerowałbym dwuczęściowy spinning długości około 2.0-2.2 metra i ciężarze wyrzuty w okolicach 10-15 gramów. Przykładem takiego kija jest wędzisko Savage Gear SG4 Medium Game z ciężarem wyrzutu do 10 gramów, które dostępne jest również w innych długościach. To bardzo dobre narzędzie do nauki podstaw skutecznego wędkowania. Jeśli chcemy skupić się tylko na okoniach, warto rozważyć zakup wędki o ciężarze wyrzutu w zakresie 5-7 gramów np. Savage Gear SG2 Micro Game

Pierwszy kołowrotek

Jak łowić na spining - Podstawy skutecznego spinningu

Kołowrotek dobiera się pod kij spinningowy – jego rozmiar nie może być zbyt duży ani zbyt mały. Zestaw powinien być dobrze wyważony, co podniesie komfort wędkarza na kilkugodzinnych wyprawach. Pierwszy kołowrotek powinien dobrze układać żyłkę lub linkę na szpuli, co ograniczy straty czasu związane z rozsupływaniem splątań. Dobry nawój jest szczególnie ważny w przypadku używania plecionki, dlatego chcąc łowić linką warto sięgnąć po droższy sprzęt. Bardzo dobrą propozycją dla początkujących są podstawowe modele Shimano – Catana i Nexave, w uniwersalnym rozmiarze 2500. Dla osób w mniejszym stopniu ograniczonych budżetem polecam serię Nasci, która na pewno spełni oczekiwania początkującego i zostanie z nim na kilka lat.

Zestaw przynęt dla początkującego

Przynęty nie powodują magicznego pojawienia się ryb w naszym łowisku, nie ściągną również ryby z przeciwległego brzegu pod nasze nogi. Osiemdziesiąt procent sukcesu to odpowiednie wytypowanie miejscówki, precyzyjne rzuty i sprzyjające warunki atmosferyczne. Zaczynając przygodę ze spinningiem trzeba zaopatrzyć się w kilka podstawowych przynęt, które w zupełności wystarczą do skutecznego łowienia. Niekoniecznie trzeba inwestować w japońskie woblery i drogie gumy – z dużym prawdopodobieństwem skończą w podwodnym zaczepie lub na koronie pobliskiego drzewa. Kilka gum, obrotówek i wahadeł powinno pozwolić nie tylko na naukę spinningu ale również na złowienie pierwszego drapieżnika. Jeśli chodzi o kolory, to proponuję kilka przynęt w naturalnym kolorze (np. Sicario Roach lub Shiny Fry ) oraz kilka w bardzo skutecznym malowaniu Fire Tiger. Uzupełniając ten zestaw o wirówkę w rozmiarze 1 lub 2, np. Mikado Hypnotic, mamy pudełko które zapewni wielogodzinną zabawę z rybami. 

Jak łowić szczupaki na spinning?

Aby łowić szczupaki na spinning, przestrzegaj poniższych wskazówek:
  • Wybierz przynęty imitujące naturalną zdobycz szczupaka, takie jak woblery, gumowe przynęty, spinnerbaity czy jerkbaity.
  • Użyj żyłki lub plecionki o wyższej wytrzymałości oraz stalowego przyponu, gdyż szczupaki mają ostre zęby, które mogą przeciąć cieńsze linki.
  • Szukaj miejsc, gdzie szczupaki mogą się ukrywać, takich jak zarośla, roślinność podwodna, opadające pnie czy głazy.
  • Prowadź przynętę w zróżnicowany sposób, aby wywołać agresję u szczupaka i skłonić go do ataku.
  • Bądź gotów na szybkie i mocne zacięcie, gdyż szczupaki atakują z dużą siłą.

Kiedy najlepiej łowić na spinning?

Najlepszym czasem na łowienie na spinning są poranki i wieczory, kiedy ryby drapieżne są najbardziej aktywne. Wiosna i jesień to również dobre pory roku, gdy ryby są bardziej aktywne i żerują. Warunki pogodowe, takie jak zachmurzenie, również mogą wpłynąć na skuteczność łowienia.

Kiedy nie można łowić na spinning?

Nie można łowić na spinning w okresach ochronnych dla ryb drapieżnych oraz w miejscach objętych ochroną lub zakazem wędkowania. Zakazy te różnią się w zależności od kraju i regionu, dlatego warto zapoznać się z lokalnymi przepisami.
Następny artykuł Przynęty spinningowe na białoryb