Przejdź do treści
Likwidacja sklepu, zapraszamy na zakupy w oficjalnym sklepie Allegro Decathlon.
Likwidacja sklepu, zapraszamy na zakupy w oficjalnym sklepie Allegro Decathlon.
pstrąg potokowy

Pstrąg

Ryba pstrąg

Pstrąg jest jedną popularniejszych ryb, które możemy łowić w naszym kraju. Warto jednak zaznaczyć już na samym początku, że pod tą nazwą może kryć się kilka różnych ryb. Używając nazwy pstrąg, zazwyczaj będziemy mieć na myśli jeden z trzech gatunków, jakie żyją w naszym kraju – pstrąga potokowego (Salmo trutta), pstrąga tęczowego (Oncorhynchus mykiss) oraz pstrąga źródlanego (Salvelinus fontinalis). Wszystkie wymienione gatunki pstrągów należą do rodziny łososiowatych. Pstrągi należą do jednych najbardziej cenionych ryb, jakie możemy łowić w naszym kraju. Dla wielu wędkarzy to ryby w głównej mierze sportowe, dla których są oni gotowi pokonywać z wędką nawet dziesiątki kilometrów. Osobom nie zajmującym, się na co dzień wędkarstwem, pstrąg kojarzy się z rybą o dużych walorach smakowych. Z ciekawostek warto dodać, że od nazwy pstrąg wzięła się jedna z rzecznych krain, zwana krainą pstrąga, a czasami krainą pstrąga i lipienia.

Naturalnym środowiskiem pstrąga są dość zimne rzeki, strumyki a nawet jeziora o bardzo dobrej przejrzystości. Na świecie pstrągi występują głównie w Ameryce Północnej, Europie a nawet części wód Azji. Jest także kilka regionów, np. Nowa Zelandia czy Australia, gdzie pstrągi zostały pojawiły się w wodach dzięki ingerencji człowieka.

Pstrąga potokowego możemy zaliczyć jak najbardziej do ryb drapieżnych. Mniejsze ryby początkowo odżywiają się głównie skorupiakami i różnego rodzaju larwami owadów. Większe pstrągi żywią się głównie owadami i rybami oraz wszystkim tym co o danej porze staje się łatwym pokarmem. Zdarza się, że wśród pstrągów panuje kanibalizm.

Pstrąg potokowy tarło odbywa głównie w miesiącach jesiennych, wykonując tzw. „wędrówki tarłowe”. Celem przeważnie są małe dopływy rzek, gdzie dno jest mocno żwirowe a nawet kamieniste. Samice składają ikrę w dołkach wykopanych w żwirowatym dnie.

Pstrąg tęczowy także jest drapieżnikiem, którego menu stanowią głównie m.in. owady, larwy, kijanki, żaby oraz niewielkie ryby. W Polsce jest ceniona rybą hodowlaną. Rośnie stosunkowo szybko, osiągając wagę około kilograma nawet przed trzecim rokiem życia.

Pstrąg źródlany do tarła przystępuje na przełomie roku, a nawet nieco wcześniej, między październikiem a styczniem. Żywi się m.in larwami owadów, owadami i niewielkimi rybami.

Jak wygląda pstrąg?

Poszczególne gatunki pstrąga różnią się nieco, jeśli chodzi o wygląd, dlatego też warto poświęcić kilka zdań każdemu z nich. Pstrąg potokowy w polskich wodach może dochodzić do nawet 75-80 cm długości a przy tym osiągać wagę ciała w granicach nawet 4-5 kg. Charakterystyczny dla niego jest kształt ciała, dość smukły, przypominający nieco torpedę. Dzięki temu pstrąg bez większych trudności może utrzymać się nawet w silnym nurcie rzeki. Pstrąg potokowy może mieć różne ubarwienie, które jest zależne od środowiska, w którym występuje. Charakterystyczne są kropki w kolorze czarnym i czerwonym, które występują na całym ciele.

pstrąg

Ten gatunek pstrąga ma brzuch w kolorze białożółtym lub żółtym. Warto zwrócić uwagę także nieco większą i dłuższą głowę u samic.

Pstrąg tęczowy najczęściej ma srebrzyste boki a grzbiet w odcieniu szarym, zielonym lub niebiesko-szarym. Ubarwienie jest zależne od warunków w jakich przebywa. Charakterystyczny dla tego gatunku pstrąga jest różowy odcinek, usytuowany wzdłuż linii bocznej. Pstrąg tęczowe ma ponadto na płetwach i ciele czarne plamki. Może osiągać nawet ponadto 100 cm długości, jednak przeważnie łowi się osobniki nie przekraczające 55-60 cm i 2-3 kg wagi.

Pstrąg źródlany jest zdecydowanie najmniejszy spośród pstrągów żyjących w Polsce. Osiąga maksymalnie 45-50 cm, z tym że z reguły nie przekracza 30 cm. Jego ciało jest dość mocno wydłużone a boki delikatnie ściśnięte. Grzbiet ryby jest w kolorze brązowym, wpadającym w zieleń. Boki są żółto-zielone i występuje na nich specyficzny marmurek. Ponadto pstrąg źródlany posiada plamki w kolorze żółtym, zielonym i czerwonym. Płatwa ogonowa ryby jest delikatnie nakrapiana i ma barwę oliwkową.

Okres ochronny pstrąga

Od 1 stycznia 2020 roku na wodach, których administratorem jest Polski Związek Wędkarski, wszystkie okresy ochronne, w tym okres ochronny pstrąga jest określony w Zezwoleniu na amatorski połów ryb wędką, które można uzyskać w poszczególnym Okręgu PZW.

Na Wiśle oraz wszystkich dopływach na odcinku od źródeł rzeki, do ujścia Sanu okres ochronny pstrąga potokowego przypada od 1 września do 31 stycznia. Podobnie na samej rzece San i wszystkich jej dopływach, a także na Odrze wraz z dopływami od granicy z Czechami do ujścia Bystrzycy, a także na samej rzece i jej dopływach. Na większości pozostałych wód okres ochronny pstrąga potokowego przypada od 1 września do 31 grudnia.

Wymiar ochronny pstrąga

Od 1 stycznia 2020 roku na wodach, których administratorem jest Polski Związek Wędkarski, wszystkie wymiary ochronne, w tym wymiar ochronny pstrąga jest określony w Zezwoleniu na amatorski połów ryb wędką, które można uzyskać w poszczególnym Okręgu PZW.

Na Wiśle oraz wszystkich dopływach na odcinku od źródeł rzeki, do ujścia Sanu, podobnie na samej rzece San i wszystkich jej dopływach, a także na Odrze wraz z dopływami od granicy z Czechami do ujścia Bystrzycy, a także na samej rzece i jej dopływach wymiar ochronny pstrąga potokowego wynosi 25 cm. Na pozostałych wodach 30 cm.

Pstrąg rekord Polski

Rekord Polski pstrąga potokowego należy do Marka Miłka, który w 1995 roku złowił rybę o długości 77,5 cm i wadze 5,526kg. Rekord Polski pstrąga tęczowego to ryba o długości 75 cm i wadze 7,30 kg i od 1993 roku należy do Jerzego Ryby. Rekord Polski pstrąg źródlanego to ryba o długości 58 cm i wadze 2,52 kg i należy od 2008 roku do Piotra Piechockiego.

Gdzie szukać pstrąga?

Pstrągi potokowe występują m.in. w potokach górskich Sudetów, Beskidów czy Tatr. Możemy je łowić również w części rzek Dolnego Śląska. Występuje także na północy Polski np. w rzekach na Pomorzu Zachodnim. Preferuje rzeki o dość szybkim nurcie o sporej ilości tlenu. Pstrągi tęczowe są popularnym gatunkiem na wielu łowiskach komercyjnych. W Polsce coraz częściej powstają łowiska, gdzie ten gatunek ryby jest rybą dominującą. Pstrąg jest gatunkiem dość wymagającym, dlatego też warto ułożyć swój własny kalendarz brań, który będzie uwzględniał m.in. warunki pogodowe czy nawet poziom wody w rzece i będzie dla nas wskazówką na kolejne wędkarskie wyprawy w poszukiwaniu tego gatunku.

Jak złowić pstrąga?

Pstrąg potokowy jest rybą sportową, którą najczęściej będziemy łowić metodą muchową oraz metodą spinningową. W podobny sposób można łowić pstrągi tęczowe. Te dwie techniki wędkarskie są przy łowieniu pstrągów dominujące. Najpopularniejszymi przynętami pstrągowymi są mokre i suche muchy, niewielkie woblery, a także obrotówki.

Poprzedni artykuł Świnka
Następny artykuł Głowacica