Przejdź do treści
Likwidacja sklepu, zapraszamy na zakupy w oficjalnym sklepie Allegro Decathlon.
Likwidacja sklepu, zapraszamy na zakupy w oficjalnym sklepie Allegro Decathlon.
okoń

Okoń

Okoń ryba słodkowodna czy morska

Okoń pospolity czyli Perca fluviatilis zwany potocznie okoniem jest w Polsce rybą powszechnie występującą praktycznie we wszystkich typach łowisk. Gatunek ten doceniają przede wszystkim miłośnicy metody spinningowej. Okoń jest drapieżnikiem, które zamieszkuje słodkie wody praktycznie całej Europy. Co ciekawe gatunek ten został aklimatyzowany nawet w Australii. Ten przedstawiciel rodziny okoniowatych może przebywać zarówno w wodach płynących jak i stojących. Niekiedy nawet można go spotkać w wodach morskich w strefie przybrzeżnej. Mniejsze okonie z reguły poruszają się stadami. Większe i starsze okonie mogą także grupować się w stada liczące kilka sztuk, szczególnie w okresie jesiennym. W rodzinie okoniowatych spotkamy jeszcze okonia morskiego czyli labraksa, również żyjące w ławicach w wodach Moza Śródziemnego, Czarnego czy północnego Atlantyku.

Okoń do tarła przystępuje okresie miedzy kwietniem a majem. Jeśli warunki są niesprzyjające, okres tarła może się przedłużyć nawet do lipca. Samca okonia jest zdolna złożyć nawet 20000 ziarenek ikry. Cały proces odbywa się głównie nocą. Ikra okonia przylepia się praktycznie do wszystkiego, od kamieni, po gałęzie czy wszelkiego rodzaju rośliny wodne. Ikra tej ryby jest dość charakterystyczna i przypomina wstęgi, które maja długość około 1,5 cm i szerokość dochodzącą do 2 cm. Wylęg narybku odbywa się po okresie od dwóch do trzech tygodni od złożenia ikry. Larwy okonia zaraz po wylęgu maja około 0,5 cm wielkości i są wyposażone tzw. woreczek żółtkowy, dzięki któremu mogą unosić się w wodzie. Narybek okonia odżywia się głównie planktonem i co charakterystyczne dla tego gatunku , ikra innych ryb, szczególnie z rodziny karpiowatych. Większe okonie żywią się innymi rybami i bezkręgowcami.

Jak wygląda okoń?

Okoń może osiągnąć rozmiar nawet 55-60 cm i ciężar 3,5 do 4 kg. Z reguły jednak łowi się sztuki dochodzące do 40 cm. Ciało okonia jest dość charakterystyczne, nieco bocznie spłaszczone i wysokie. Łuski, jakie ten gatunek posiada na swoim ciele są drobne, ale bardzo dobrze i mocno sadzone do skóry. Górna krawędzi pokryw skrzelowych okonia jest wyraźnie ząbkowana. Otwór gębowy ryby jest dość duży, co ułatwia mu polowanie na inne ryby. Tylna krawędź otworu gębowego sięga aż do oka. Grzbiet ryby jest w kolorze ciemnej zieleni, a jego boki są nieco jaśniejsze brzuch biały lub kremowy z żółtym odcieniem. Na bokach okonia są wyraźnie zaznaczone poprzeczne smugi w liczbie od 5 do nawet 9. Charakterystyczne u okonia są także płetwy. Pierwsza z nich, grzbietowa jest przeważnie szarawa z wyraźną ciemną plamą zlokalizowana w tylnej części. Druga płetwa ma inny odcień, zielono-żółta i przezroczysta. Płetwy piersiowe maja żółty odcień, a pozostałe są charakterystyczne i przyjmują jaskrawy czerwony odcień. Warto zwrócić uwagę na tęczówkę oka okonia, jest ona żółta. Trzeba jednak mieć na uwadze, ze ubarwienie okonia może się zmieniać w zależności od warunków panujących w łowisku. Ryby żyjące w płytszych wodach, gzie światło lepiej dochodzi maja ubarwienie bardziej intensywne. Okonie z głębszych partii wody nie są, aż tak mocno wybarwione.

okoń na spinning
okoń na spinning motława
duży okoń

Okres ochronny okonia?

Okoń w Polsce nie jest objęty okresem ochronnym.

Wymiar ochronny okonia?

Wymiar ochronny okonia wynosi 15 cm z wyjątkiem wód, które zostały ujęte w Informatorze wód krainy pstrąga i lipienia. Przed wędkowaniem na danej wodzie warto jednak sprawdzić regulamin zatwierdzony przez opiekuna łowiska, zazwyczaj konkretny Okreg Polskiego Związku Wędkarskiego, ponieważ w każdym okręgu mogą być inne wymiary okonia, w tym wymiar dolny i górny.

Kiedy najlepiej bierze okoń?

Z racji tego, ze okoń nie posiada okresu ochronnego może być poławiany praktycznie przez cały wędkarski sezon. Co więcej okonie można łowić praktycznie przez cały dzień a nawet w nocy. Podstawą skutecznego połowu tego gatunku jest jego zlokalizowanie. Trzeba pamiętać, że w okresie słabszego zerowania jest on bardziej wybredny i trudno go skusić stosując nawet sprawdzone przynęty. Dlatego też część wędkarzy zanim wybierze się na wyprawę na okonie sprawdza kalendarz brań. Bardzo dobrą porą w łowieniu okoni, szczególnie w letnich miesiącach roku jest wczesny poranek i wieczór. Kulminacja brań następuje we wrześniu i październiku, kiedy to ławice okonie są aktywne praktyczne przez cała dobę, a charakterystyczne „cmokanie” zerujących ryb słychać praktycznie bez przerwy.

Na co łowić okonie?

Okonie można łowić metodą gruntową, spławikową, ale przede wszystkim na spinning. Łowiąc na spławik lub z gruntu przynętą na okonia może być żywiec, np. niewielka ukleja lub inna ryba. Okoń połakomi się także na fileta, czyli niewielki kawałek ryby, np. ogonek. Mniejsze osobniki bardzo często łowi się na czerwone robaki, rosówki, czy pinki. Niektórzy wędkarze, przygotowując się do stacjonarnego łowienia okoni przygotowują także zanętę, np. pokruszony lub zmielony pellet o smaku kryla.

Najpopularniejszą techniką łowienia okoni jest jednak spinning. Okonia można łowić zarówno klasyczną odmianą tej metody – lekkim spinningiem (np. wędzisko o długości 2.40 metra i ciężarze wyrzutu 1-7 gram, kołowrotek 2000 z plecionką 0,06 mm), jak i na boczny trok lub metodą Drop Shot. Na ten gatunek sprawdza się zarówno przynęty miękkie – twistery (z pojedynczym, z podwójnym lub porozcinanym ogonkiem) i rippery jak i przynęty twarde – obrotówki, niewielkie wahadłówki, a nawet woblery.

Okoń przeważnie jest bardzo wybredną rybą, dlatego nie ma złotego środka jeśli chodzie o zastosowanie przynęty. Warto więc kombinować nad wodą, nie tylko z kolorami przynęt, ale też z ich wielkością. W letnich porach roku, szczególnie w miejscach o bujnej roślinności dobrze poradzą sobie obrotówki. W pudełku warto mieć na pewno nie tylko różne wersje kolorystyczne, ale też i różne rozmiary – od małych w rozmiarze 0 do większych nawet dwójek czy trójek. Bardzo istotne przy łowieniu okoni na obrotówki jest to aby konkretny model pracował płynnie i agresywnie, prowokując rybę do ataku. Warto mieć w pudełku obrotówki z różnymi kolorami paletek, na których mogą znajdować się zarówno różnokolorowe kropki jak i paski. W łowieniu okoni często stosuje się także obrotówki z tzw. chwostem.

Podobnie sytuacja wygląda gumami. Warto posiadać nie tylko klasyczne „paprochy”, ale tez gumowe imitacje np. raków, żab, robaków itp. To one bardzo często mogą okazać się skuteczne. Co do kolorów gum, to okonie lubią „atakować” gumy w kolorze fioletowym, różowym czy motor oil, który jest skuteczny szczególnie jesienią. Nie wolno jednak zapominać o kolorach standardowych – białym, czarnym, perłowym. To co spasuje danego dnia okoniowi jest trudne do przewidzenia. Coraz popularniejsze staje się także łowienie okoni na jaskółki – niewielkie przynęty gumowe, przypominającego ten gatunek ptaków. Doskonale sprawdza się przy klasycznym jigowaniu jak i łowieniu metodą drop shot. To na jaką przynętę się zdecydujemy zależy od bardzo wielu czynników, m.in. charakterystyki łowiska, zwyczajów ryb, które w nim żyją, czy nawet pogody i przejrzystości wody.

Chcesz łowić duże okonie?

Staramy się, aby nasz blog był cennym źródłem wiedzy, dlatego zapraszamy Was do zapoznania się z artykułami spinningistów, dla których łowienie okoni to ogromna pasja.

 1. Wędka spinningowa na okonia – charakterystyka
 2. Wędka spinningowa na okonia – charakterystyka część II
 3. Kołowrotek do lekkiego spinningu
 4. Jaka plecionka na okonia
 5. Jak złowić okonia
 6. Przynęty na okonia
 7. Okoniowy twitching
 8. Jakie woblery na okonia
 9. Jaki fluorocarbon na okonia
 10. Okonie na czeburaszkę
 11. Okonie zimą na spinning
 12. Jak łowić duże okonie
 13. Przypon na okonia
 14. Twistery na okonia
 15. Carolina rig - skuteczna metoda na okonia
 16. Jig rig - skuteczna metoda na okonia
 17. Free rig - skuteczna metoda na okonia
 18. Jaka żyłka na okonia
 19. Łowienie na jaskółki
 20. Jaki kołowrotek na okonia
 21. Obrotówka – przynęta na okonia
 22. Wahadłówka – zapomniana przynęta na okonia
 23. Tokyo Rig na okonia

Poprzedni artykuł Brzana
Następny artykuł Płoć