Przejdź do treści
Likwidacja sklepu, zapraszamy na zakupy w oficjalnym sklepie Allegro Decathlon.
Likwidacja sklepu, zapraszamy na zakupy w oficjalnym sklepie Allegro Decathlon.
leszcz

Leszcz

Ryba leszcz

Leszcz czyli Abramis Brama jest gatunkiem należącym do ryb karpiowatych. Można go spotkać w wodach praktycznie całej Europy od Bałkanów, po Wielką Brytanię, a nawet kraje skandynawskie. Ryba ta, jest bez wątpienia jedną z najbardziej pospolitych i najczęściej poławianych przez wędkarzy ryb w naszym kraju. Występuje w większości łowisk w Polsce, od rzek, po jeziora, zbiorniki zaporowe czy łowiska komercyjne. W Polsce ryby te żyją także w morzu, stąd też powszechne jest również łowienie tego gatunku np. z plaży. Warto pamiętać, że leszcz jest rybą stadną. Ławice tych ryb mogą liczyć od kilku do nawet kilkunastu sztuk. Jeśli wędkarzowi uda zlokalizować się stado tych ryb, może być pewny udanego połowu.

Jak wygląda leszcz?

Leszcz może osiągać wagę nawet do 6,5 kg i rozmiar powyżej 70 cm. Niektóre osobniki mogą przekraczać te wartości. Ciało ryby jest dość mocno wygrzbiecone i wyraźnie spłaszczone po bokach. Charakterystyczne dla leszcza są proporcjonalne łuski, które można łatwo usunąć. Wzdłuż linii bocznej ryby jest ich około 55-57. Gatunek ten wyróżnia ciemny grzbiet z wyraźnym odcieniem w kolorze zielonawym lub ciemnobrązowym. Brzuch ryby jest biały, a płetwy mają odcień niebieskoszary. U starszych osobników boki będą w kolorze złotawym i miedzianym. U młodych ryb są srebrzyste. Pysk leszcza jest dość charakterystyczny, nieco tępy, a jego otwór gębowy jest usytuowany ku dołowi, dzięki czemu leszcze znakomicie radzą sobie z wyszukiwaniem pokarmu, w nawet dużej warstwie mułu. Płetwa grzbietowa ma wyraźnie zaznaczone 12 promieni, a płetwa odbytowa od 26 do 30 promieni. Gatunek ten posiada także żeby jednorzędowe gardłowe, ułatwiające rozdrabnianie pokarmu.

leszcz na kulki proteinowe

Okres ochronny leszcza

W Polsce leszcz nie jest objęty okresem ochronnym.

Wymiar ochronny leszcza

W Polsce leszcz nie posiada wymiaru ochronnego.

Leszcz – rekord Polski

Rekord Polski leszcza to ryba o długości 73 cm i wadze 7,41 kg i została złowiona przez Damiana Kursa 15 października 2016 roku na jeziorze Płęsno, na odpowiednio przygotowanej wcześniej miejscówce. Leszcz połakomił się na pęczek białych robaków i ochotek.

Kiedy najlepiej bierze leszcz?

Leszcz jest ryba, która można łowić praktycznie przez cały rok. Najlepsze brania przypadają na okres od wczesnej wiosny, po październik i listopad. Bardzo dobrym czasem na łowienie leszczy jest okres bezpośrednio przed ich tarłem, które zazwyczaj przypada kiedy temperatura wody osiągnie 13-15 stopni Celsjusza. Dlatego też w zależności od warunków pogodowych, leszcze wycierają się zazwyczaj w maju i na początku czerwca, z możliwością kilkudniowych odstępstw w jedną lub drugą stronę. Wiosną i jesienią ryba jest aktywna w zasadzie przez cały dzień. W okresie letnim najlepszym czasem jest świt i wieczór. Leszcze doskonale żerują także w nocy. Zanim wybierzemy się na połów leszcza, warto sprawdzić kalendarz brań, który podpowie czego możemy spodziewać się nad wodą. Zimą można je łowić spod lodu.

Gdzie szukać leszcza w rzece?

Leszcz występuje głównie w dolnych partiach rzek, które przez wędkarzy potocznie nazywane są krainą leszcza. Tego typu odcinki wody są z reguły spokojne, o dość wolnym nurcie i mulistym i stosunkowo miękkim dnie. Ponadto odcinkami są głębokie i przestronne. W ciepłych porach roku temperatura wody w tej części rzeki jest wysoka. Ponadto warto zwrócić uwagę, że poziom natlenienia wody może być w krainie leszcze niezrównoważony, przez co tylko ryby odporne na skoki poziomu natlenienia wody będą na tych odcinkach przebywały. Oprócz leszcza, przyłowem może być krąp, karp, jaź czy płoć. Najlepszymi miejscami do łowienia leszczy w rzece są wszelkiego rodzaju rynny przy niewielkim ale wyraźnym nurcie. W takim miejscach mamy szanse złowić leszcze zarówno z brzegu jak i szczytu ostróg. Warto obłowić miejsca zarówno na napływie u podstawy główki, gdzie nurt wyraźnie zwalnia, pozostawiając tym samym więcej pokarmu dla ryb. Idealnym miejscem do umieszczenia zestawu jest pogranicze spokojnej wody i nurtu. Dobrym wyborem będzie tez łowienie w warkoczu i strefie zapływowej. Ciekawymi miejscami będą także wszelkiego rodzaju zakola, gdzie nurt przesuwa się bliżej brzegu.

Gdzie szukać leszcza w jeziorze?

W jeziorze leszczy szukamy w zależności od pory roku i temperatury wody. Wiosną ryby te będą przebywać w płytszych partiach łowiska, w pobliżu różnego rodzaju roślinności. W letnim okresie leszcz będzie preferował nie tylko płytkie partie wody, gdzie dobrze będzie zerował nocą, ale też nieco głębsze miejsca z większą ilością tlenu. Jesienią warto go szukać w nieco głębszych miejscach.

Jak złowić leszcza?

Leszcz jest ryba powszechnie łowioną wieloma metodami wędkarskimi. Dobrym wyborem będzie łowienie klasycznym feederem z zastosowaniem koszyczka zanętowego jak też technika Method Feeder. Leszcz może być skutecznie poławiany metoda spławikową, praktycznie każdą jej odmiana od klasyka, po odległosciówkę czy metodę bolońską w rzekach. Zdarzają się przypadki, kiedy leszcze są łowione na spinning, jednak nie jest to główna technika wędkarska przy połowie tego gatunku.

Jakie przynęty na leszcza?

Najlepszymi przynętami na leszcze będą pinki, białe robaki, czerwone robaki, rosówki, chleb, pęczak, kukurydza czy groch. Wszystkie sprawdzą się przy łowieniu feederem lub spławikiem. W przypadku techniki Method Feeder, warto próbować łowić na pellet w niewielkim rozmiarze np. 8mm.

Poprzedni artykuł Szczupak