Przejdź do treści
Likwidacja sklepu, zapraszamy na zakupy w oficjalnym sklepie Allegro Decathlon.
Likwidacja sklepu, zapraszamy na zakupy w oficjalnym sklepie Allegro Decathlon.
karaś pospolity

Karaś pospolity

Ryba karaś pospolity

Karaś pospolity czyli Carassius carassius, to kolejny, popularny gatunek ryby z rodziny karpiowatych, który możemy złowić w naszych wodach. Zamieszkuje wody nie tylko naszego kraju, ale można spotkać go również praktycznie w całej Europy, z wyjątkiem północnych części Wielkiej Brytanii, dorzeczy niektórych rzek w okolicach Syberii i zlewisk Oceanu Lodowatego.

Karaś pospolity preferuje nieduże i stosunkowo płytkie zbiorniki. Bardzo często możemy go spotkać w płytkich stawach, starorzeczach czy gliniankach. W naszym kraju jest taż poławiany w mniejszych i większych rzekach nizinnych, różnego rodzaju wodach stojących o mocno porośniętym dnie. Gatunek ten wybiera odcinki o miękkim a przy tym mulistym dnie. Z reguły nie lubi przebywać zbyt daleko od brzegu.

Warto zauważyć, ze gatunek ten jest odporny na niską zawartość tlenu w wodzie. Co ciekawe w wodach, które charakteryzują się dość dużą ilością siarczku wodoru i wysokim stężeniu dwutlenku węgla, karaś pospolity ma tendencję do formy karłowatej i do osiągania maksymalnie kilkunastu centymetrów długości. W normalnych warunkach jest rybą osiągającą średnie rozmiary. Z wędkarskiego punktu widzenia jest chętnie poławianym gatunkiem, szczególnie podczas wypraw na liny. Ma to związek z tym, że oba gatunki lubią przebywać w podobnych partiach łowisk.

Karaś pospolity po raz pierwszy odbywa tarło po osiągnięciu trzeciego lub czwartego roku życia. W różnych wodach proces tarła będzie odbywał się w w niejednakowym czasie. Wiele zależy od warunków panujących na konkretnym łowisku, m.in. od temperatury wody. Generalnie składanie ikry następuje w okresie od maja do lipca, a niekiedy nawet początku sierpnia. Samica karasia pospolitego do składania około 180-200 tysięcy jaj przystępuje kilkukrotnie. Gatunek ten na tarło wybiera miejsca stosunkowo płytkie, bogato porośnięte roślinnością. W takich warunkach jaja bez większych problemów mogą przyklejać się do roślin. Wylęg narybku następuje już po kilku dniach, w pierwszym tygodniu od złożenia ikry.

Karaś pospolity w naturalnych warunkach odżywia się głównie bezkręgowcami, które znajduje w mulistym i miękkim dnie. Jest gatunkiem rosnącym stosunkowo wolno.

Jak wygląda karaś pospolity?

Karaś pospolity może osiągać nawet 50 cm długości, z tym, że najczęściej ryby te nie przekraczają 35-40 cm. Gatunek ten osiąga wagę do jednego kilograma, choć można złowić okazy nawet dwukrotnie cięższe. Charakteryzuje się dość mocno wygrzbieconym ciałem, które przy tym jest stosunkowo krótkie. Dlatego też wielu wędkarzy rybę tę nazywa „prosiaczkiem”.

Ciało karasia pospolitego jest pokryte równo przylegającymi, dość dużymi łuskami. Charakterystyczna w wyglądzie tego gatunku jest duża płetwa grzbietowa, która sięga prawie do trzonka ogonowego. Karaś posiada także charakterystyczny piłkowy promień, na którym jest około trzydzieści ząbków.

Głowa ryby w porównaniu do reszty ciała jest stosunkowo mała, podobnie jak otwór gębowy, który na końcu pyszczka kieruje się lekko do góry. Gatunek ten posiada jednorzędowe zęby gardłowe.

Karaś pospolity jest jedną z najładniej ubarwionych ryb jakie możemy spotkać w naszych wodach. Boki ryby i jej grzbiet są w kolorze złotym, brunatnym z wyraźnym złotawo-zielonawym połyskiem. Brzuch karasia może być kremowy lub biały. Jego pletwy brzuszne i piersiowe są w odcieniu delikatnej czerwieni.

ryba karaś pospolity

Okres ochronny karasia pospolitego

Karaś pospolity w Polsce nie jest objęty okresem ochronnym.

Wymiar ochronny karasia pospolitego

Karaś pospolity w Polsce nie jest objęty wymiarem ochronnym. Przed wędkowaniem na danej wodzie warto jednak sprawdzić regulamin zatwierdzony przez opiekuna łowiska, zazwyczaj konkretny Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego, ponieważ w każdym okręgu mogą być łowiska, w których karaś pospolity będzie miał wymiar.

Karaś pospolity – rekord Polski

Rekord Polski karasia pospolitego to ryba o długości 48,5 cm i wadze 4,16 kg. Została złowiona w 2017 roku przez Stanisława Jagusza na Jeziorze Świdnik. Przynętą była „kanapka” z ziarna kukurydzy i czerwonego robaka.

Kiedy najlepiej bierze karaś pospolity?

Karaś pospolity jest gatunkiem ryby ciepłolubnej. Dlatego tez ustalając swój własny kalendarz brań dla tego gatunku, warto mieć to na uwadze. Najlepszy okres brań karasia przypada od wiosny do jesieni. W okresie wiosennym na karasiowe zasiadki warto wybierać dni z dużą ilością słońca i niezbyt wietrzne. Zaczynają żerować po kilku pierwszych cieplejszych nocach. Warto wiedzieć, że ten gatunek jest niezwykle wrażliwy na zbyt gwałtowne spadki ciśnienia, co oczywiście oznacza kiepskie brania. Latem karaś żeruje praktycznie przez całą dobę. Największe szanse na udany połów mamy zarówno wczesnym rankiem jak i po południu czy wieczorem.

Są okresy w roku, że ryby te są aktywne także w nocy. Jesienne karasie lubią stabilną, słoneczną pogodę, kiedy temperatura wody jest na w miarę jednakowym poziomie. Warto dodać, że zimą zapadają w swego rodzaju „sen zimowy”, zagrzebując się w mule.

Gdzie szukać karasia pospolitego w rzece?

Karaś pospolity występuje w większości rzek nizinnych w Polsce. Można go złowić zarówno w Wiśle czy Odrze jak i w mniejszych rzekach. Z racji swej budowy gatunek ten nie preferuje miejsc o zbyt silnym nurcie. Idealnym miejscem na karasia są odcinki rzeki o bardzo wolno płynącej lub wręcz stojącej wodzie. W większych rzekach karasie często odwiedzają odcinki między tamami, tzw. kwadraty, gdzie woda delikatnie kręci lub stoi. Równie dobrymi miejscami są odcinki styku wody stojącej i nurtu. Ryby te lubią wyczekiwać na napływający wraz z prądem rzeki pokarm.

Gdzie szukać karasia pospolitego w jeziorze?

Karaś pospolity preferuje wody stojące w tym jeziora, stawy, glinianki i starorzecza. Wiosną, wraz pierwszymi cieplejszymi nocami karasie przebywają w płytszych partiach jeziora, tam gdzie woda nagrzewa się najszybciej. Świetnymi miejscami do połowu karasi są różnego rodzaju zatoki o dość bujnej roślinności. To doskonałe miejsca także latem.

Karaś lubi przebywać blisko brzegu, w miejscach o miękkim podłożu, dość mocno zamulonym, bogatych w naturalny pokarm. Ciekawymi miejscówkami są partie jeziora porośnięte grążelami. Między nimi na pewno przebywają nie tylko karasie pospolite ale i liny czy wzdręgi, które będą częstym przyłowem. Jesienią karaś pospolity wybiera nieco głębsze partie jeziora np. rynny o głębokości dochodzącej do półtora, dwóch metrów. Warto pamiętać, że i tam dno powinno być muliste i porośnięte, a woda powinna być delikatnie mętna. To świetne warunki do łowienia karasi.

Jak złowić karasie pospolitego?

Najpopularniejszą metodą łowienia karasi jest metoda spławikowa. Dobre wyniki będziemy mieli łowiąc zarówno klasycznie, metodą odległościową jak i np. batem. Nasz zestaw dobieramy do warunków panujących na łowisku, np. wielkości łowiska, ilości zaczepów, roślinności czy też wielkości karasi jakich się spodziewamy, ewentualnie innego przyłowu na jaki mamy szansę podczas karasiowej zasiadki.

Klasyczny zestaw na karasie to wędzisko o długości 4-4.5 metra, kołowrotek w rozmiarze 3500-4000 z żyłką główną w rozmiarze 0,18-0,22 mm, przypon z żyłki o średnicy np. 0,16 mm i haczyk w rozmiarze 12-14. Karasie można łowić również techniką Method Feeder jak i klasycznym feederem.

Jakie przynęty na karasia pospolitego?

Karaś pospolity jest gatunkiem, który „lubi dobrze zjeść”. Dlatego też zanim wybierzemy się na karasiową wyprawę warto miejsce przez kilka dni regularnie nęcić.

Dobrymi przynętami na karasie są: kukurydza (zarówno gotowana jak i konserwowa), czerwone robaki, rosówki, białe robaki, pinki, chleb, bułka oraz ciasto. Świetnymi przynętami są tzw. „kanapki” np. z kukurydzy i czerwonego robaka lub kukurydzy i kawałka rosówki.

Łowiąc na Method Feeder można stosować mini kulki proteinowe o słodkich smakach oraz dumbelsy.

Poprzedni artykuł Jaź
Następny artykuł Miętus