Przejdź do treści
Likwidacja sklepu, zapraszamy na zakupy w oficjalnym sklepie Allegro Decathlon.
Likwidacja sklepu, zapraszamy na zakupy w oficjalnym sklepie Allegro Decathlon.
boleń

Boleń

Ryba boleń

Boleń czyli Aspius aspius, to gatunek ryby, który w naszym kraju z roku na rok cieszy się rosnącą popularnością, szczególnie wśród fanów łowienia ryb metodą spinningową. Mimo, że ryby te dorastają jedynie do średnich rozmiarów, to hol bolenia jest naprawdę bardzo interesującym przeżyciem. Warto dodać, że to jedyny drapieżnik, pochodzący z rodziny karpiowatych. Możemy go spotkać zarówno w dużych jak i średnich nizinnych rzekach. W ostatnim czasie rośnie jego populacja także w zbiornikach zaporowych, czy większych jeziorach. Boleń występuje praktycznie we wszystkich wodach Europy Środkowej, a także obszar od północnego Dunaju, wschodniego Renu. Występuje także w okolicach Uralu czy nawet Morza Kaspijskiego, gdzie spotkamy podgatunek bolenia tzw. boleń wędrowny. Młodsze osobniki boleni trzymają się w stadach, starsze bolenie stają się samotnikami i w ten sposób polują na „drobnicę”.

Ryba ta po raz pierwszy odbywa tarło mniej więcej w czwartym roku życia, kiedy jej długość oscyluje w granicach 30-35 cm. Tarło przypada na okres od marca do maja, kiedy temperatura wody oscyluje miedzy 6 a 12 stopni. Bolenie na tarło wybierają odcinki rzek od dość wartkim nurcie. Ponadto dno musi być mocno żwirowate a nawet kamieniste. Charakterystycznym objawem odbywanego tarła u samców jest pojawienie się wysypki na płetwach piersiowych. Ikra tych ryb jest składana głównie pomiędzy kamieniami. Niekiedy bolenie mogą składać ja także na zatopionych konarach czy różnego rodzaju roślinach wodnych. Narybek pojawia się po około dwóch tygodniach i ma wielkość niewiele ponad 0,5 cm. Po uzyskaniu około 3 cm długości, narybek w pełni pokrywa się łuską.

Długość życia bolenia to około 12-13 lat. Mniej więcej w połowie życia bolenie osiągają długość około 45 cm. Naturalnym pokarmem małych boleni są różnego rodzaju larwy robaków i skorupiaki. Kiedy ryba osiągnie długość około 10 cm zaczyna odżywiać się niewielkimi rybami, głównie małymi uklejami i płociami. Starsze osobniki, oprócz żywienia się rybami, mogą atakować m.in. żaby, małe ptaki wodne czy nawet gryzonie. Charakterystyczny dla bolenia jest sposób zdobywania pożywienia. Obserwujemy wówczas uderzenie z całym impetem ogonem o powierzchnię wody i niejako ogłuszenie swojej zdobyczy.

Jak wygląda boleń?

Boleń przeważnie osiąga długość od 50 do 80 cm długości. Jego masa średnio wynosi od 4 do 6 kg. Zdarza się jednak spotkać osobniki mające nawet powyżej 100 cm długości i wagę powyżej 10 kg. Gatunek ten ma ciało długie, smukłe i nieco spłaszczone po bokach. Jego brzuch jest delikatnie zaokrąglony. Za płetwą brzuszną możemy zaobserwować zaostrzoną krawędź ciała, na której nie ma łusek. Charakterystyczna dla bolenia jest dość szpiczasta głowa i niewielkie oczy. Otwór gębowy bolenia jest szeroki i sięga aż do przedniej części oka. Na dolnej szczęce możemy zaobserwować specyficzne zgrubienie, które chowa się nieco w głębi szczeki dolnej. Boleń ma małe, umiejscowione wzdłuż linii bocznej łuski w liczbie od 65 do 76. Na dość wysokiej płetwie grzbietowej znajdziemy od 10 do 11 promieni, a na płetwie odbytowej, której krawędź jest dość mocno wcięta, jest ich więcej, bo między 15 a 18. Gatunek ten posiada także zęby gardłowe. Grzbiet bolenia jest w kolorze zielono-oliwkowym, z charakterystycznym stalowym odcieniem. Boki ryby są dużo jaśniejsze, lekko żółte, a strona brzuszna jest biała z widocznym srebrzystym połyskiem. Płetwy bolenia są szare lub niebiesko-szare z wyraźnie ciemnymi krawędziami, z wyjątkiem płetwy odbytowej, brzusznej i piersiowej, które są w kolorze czerwonym.

boleń ryba

Okres ochronny bolenia

Boleń jest gatunkiem objętym w Polsce okresem ochronnym od 1 stycznia do 30 kwietnia.

Wymiar ochronny bolenia

Boleń w polskich wodach posiada wymiar ochronny wynoszący 40 cm. Ponadto objęty jest ilościowym dobowym limitem połowu w ilości 3 sztuki.

Gzie szukać bolenia w rzece?

Bolenia w rzece szukamy wszędzie tam, gdzie gromadzi się „drobnica” czyli jego naturalny pokarm. Okolice główek tam, ostróg, opaski, to świetne miejsca na tego drapieżnika. Bolenia bardzo często słychać w czasie żerowania, więc to na pewno w wielu przypadkach może ułatwić nam zadanie. Jesienią bolenie lubią przebywać w miejscach nieco spokojniejszych, jednakże takich, które znajdują się blisko nurtu rzeki. W taki miejscach z reguły woda płynie stosunkowo wolno, a jej głębokość nie musi być zbyt duża np. w granicach 2 metrów. Warto obławiać wszelkie przegłębienia i miejsca gdzie nurt wody zostaje rozbijany przez różnego rodzaju przeszkody znajdujące się w wodzie. Świetne do obłowienia są także przykosy. W ich poszukiwaniu przyda się na pewno ponton lub łódka, bo z brzegu nie wszędzie da się dotrzeć. Bolenie będą przebywać również w okolicach ostróg. Warto zbadać wodę i poszukać nawet niewielkich zagłębień dna, gdzie nurt spokojnie kręci, a nawet pojawia się wsteczny nurt. Dobrze jest obłowić również warkocz. Ciekawymi miejscówkami są też zniszczone przez wyższą wodę, „poszarpane” główki tam.

Gdzie szukać bolenia w jeziorze?

Zwyczaje boleni pływających w jeziorach czy zbiornikach zaporowych są nieco inne niż tych występujących w rzekach. Z racji tego, że nie zawsze widać i słychać aktywnego bolenia, są nieco trudniejszymi przeciwnikami do złowienia. Dlatego też planując boleniową wyprawę nad jezioro, bardzo często trzeba uzbroić się w cierpliwość. Boleń w wodzie stojącej jest dużo ostrożniejszy, jednakże widać pewne podobieństwa w sposobie żerowania. Z reguły żeruje przy powierzchni wody. Łowiąc w takiej wodzie warto szukać odcinków, w których dno jest żwirowate lub kamieniste. Warte obłowienia są wszelkiego rodzaju podwodne górki. Ciekawymi boleniowymi miejscówkami są dopływy rzek czy nawet niewielkich cieków wodnych, które zasilają zbiornik.

Jak złowić bolenia?

Bolenie łowimy głownie metodą spinningową. Wędzisko powinno być dość długie w granicach 2.70 lub nawet 3 metry o płynnej pracy. Trzeba jednak pamiętać, aby nie był to zbyt miękki kij. Kołowrotek w rozmiarze 3000 z płynnym hamulcem, jednak trzeba zwrócić uwagę na to, że musi być naprawdę solidny. Nie dość, że będzie musiał wytrzymać hole silnych bolenie, to jeszcze w dodatku podczas jednej wędkarskiej sesji nad wodą oddamy setki rzutów. Powinien również dobrze układać linkę na szpuli, co jest ważne przy oddawaniu rzutów na dalsze dystanse. Jako linki głównej można użyć żyłki lub plecionki. Co do średnicy jest to kwestia indywidualna każdego wędkarza. Po każdym wyjeździe na bolenie warto robić notatki z połowu. Wówczas będziemy mieć pewność w jakich warunkach ryba zeruje lub nie. W ten sposób można stworzyć swój indywidualny kalendarz brań. W połowie boleni w zbiornikach zaporowych i jeziorach nieźle sprawdza się twitching.

Jakie przynęty na bolenia?

Najpopularniejszymi przynętami na bolenia są zdecydowanie woblery. Uniwersalnymi modelami są te o długości 7-8 cm, jednak można stosować zarówno większe jak i mniejsze woblery. Z reguły bolenie łowi się na woblery smukłe i przeciążone, dzięki czemu można oddawać naprawdę dalekie rzuty w poszukiwaniu tego gatunku. Latem wielu wędkarzy stosuje dość szybkie woblery, by bliżej jesieni przechodzić na te bardziej klasyczne. Warto jednak pamiętać, że przynęty powinny imitować w jak największym stopniu naturalny pokarm bolenia. W pudełku nie powinno zabraknąć także smukłych wahadłówek, ripperów i twisterów.

Poprzedni artykuł Lin
Następny artykuł Brzana